10.11.13

Eestlane kardab muulast, sakslane mitte

Hamburg on hansa linn nagu Tallinngi, kuid ometi hansa linnaks tõeliselt saab nimetada Hamburgi, sest terve linn elab ekspordist ja logistikast. Tallinna vanalinn on muidugi palju paremini säilinud ja ajalugu kompaktne ja selgelt olemas. Seda sama ei saa öelda Hamburgi kohta, mis pommitati Teise Maailmasõja aegu 80% ulatuses maatasa. Mis mulle väga Hamburgi puhul ei meeldi on see, et tööstuslik ala ja ajaloolised hooned on kõik segamini. Tallinna vanalinn see eest on imeilus, nii palju kui reisimas käinud olen, võin julgelt väita, et meie vanalinn on üks erilisemaid maailmas. Muidugi Itaaliat ei trumpa miski üle.

Elan Hamburgis Wilhemsburgi linnaosas, kui see linnaosa nüüd panna Tallinna konteksti, siis ütleme nii, et Lasnamäe. Nüüd eestlasena mõtled, et oi Lasnamäe on ohtlik koht, siis  sakslaste jaoks on ohtlik juba punase tulega üle tee minemine. Siit saate teha juba omad järeldused.

Wilhemsburgis enamus on türklased, aafriklased, mustlased ja muud rahvused. Seega see on linnaosa, kus kõik muulased on kogunenud. Keskmine eestlane on rassistlik ja kardab kõiki muid rahvusi peale eestlase. Olen siin linnaosas elanud nüüd pea kuus kuud ja pean tõdema, et sakslane on palju ülbem kui türklane, sakslane on palju kinnisem ja töölisklassi kuuluv sakslane on palju harimatum kui töölisklassi kuuluv muulane. Mul on siin maja kõrval armas Türgi poeke ja selle omanik on nii sõbralik ja tore minuga. Õpetab aeg ajalt saksa keelt kui poodi astun ja vahel kui ostan lahtiseid kummikomme, siis ütleb, et võta need niisama tasuta. Teisest kohast ostan ma soolaseid popkorne, sest sakslane sööb magusat, mis on nii vale kui miski vale saab olla. Selles poes samamoodi, tema räägib saksa keeles mina vastan inglise keeles ja nii me mõlemad õpime rõõmsalt uut keelt.

Rääkimata Türgi kebabist, parim terves linnas. Ma kahetsusega pean ütlema, kuid olin ka ise skeptiline, et kuidas siis nii, et kindlasti on need ´´immigrandid´´ laisad ja elavad ainult valitsuse rahast. Kuid šokk missugune, kuid avastasin, et enamus loodreid Wilhemsburgis on sakslased ise. Ei viitsi tööd teha, on harimatud ja kohutavad alkohoolikud. Eestlane, olgu ta missugusest ühiskonna klassist pärit on üldjuhul haritud ja teab nii mõndagi.

Ma südamest hindan nende muulaste südikust, tulla ja ehitada omale uus elu. Nad ei ole ennast täis, vaid vastupidi, nad on alandlikud ning väga töökad. Saksamaa on suutnud reguleerida täpselt nii, et KÕIK räägivad saksa keelt, muidu Sul asja siia riiki pole. Usun, et Eestis toimiks kõik täpselt samamoodi, sest sotsiaalsüsteem ei võimalda suuri summasid ja et ellu jääda tuleb teha tööd. Paljud vinguvad, et nad tulevad ja võtavad meilt meie töö ära. Keegi ei võta Sinult tööd ära ja kui võtab, siis on see Sinu enda süü, sest järelikult kvalifikatsiooni pole piisavalt. Elus ei kuku kõik sülle, tuleb võidelda ja nemad on väärt samuti paremat elu. Kui Sina elaksid ise Aafrikas oma lastega ja unistad paremat elu neile, sest mees tapeti mingi arusaamatu rühmituse poolt, siis sooviksid ka iga hinna eest põgeneda riiki, kus sul oleks võimalik end teostada ja lastele rohkemat lubada. Täpselt nagu need, kes emigreeruvad Skandinaaviasse või mujale Euroopasse.

Muidugi türklaste puhul on kurb see, et noorem generatsioon on rikutud ja nad elavad oma vanemate rikkusel. Nende vanemad tulid 70ndatel Saksamaale, töötasid endid ülesse ning mis noored teevad – sülitavad sellele kõigele näkku. Täpselt sama on toimumas ka Eestis. Noored ei tea enam kelleks nad saada tahavad, sihitult uitavad sinna ja tänna. Küll kord tahaks olla filosoof, kuid tööd ei leia ja nii lõpetavad need inimesed kusagil maju ehitamas. Kui Eestis ei lasta Sul olla filosoof, siis tuleb leida riik või koht, kus saaksid seda olla. Tänapäeva noortest on kasvamas lorude generatsioon. Ma ei üldista, kuid neid on piisavalt. Usun, et vähemalt ühe inimese oskab iga üks oma tutvusringkonnast või sugulaste seast välja tuua.


M.A

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar