20.3.14

Ida-Euroopa ja Lääne- Euroopa mentaliteet

Amsterdam on rahvusvaheline linn, kus kõik rahvused saavad omavahel kokku ja keegi kedagi ei diskrimineeri. Olen kohanud väga toredaid inimesi ja võiks öelda, et kuigi kõik on väga hästi integreerunud siia, siis iseloomult jäädakse ikka samaks- hiinlane matsutab kõva häälega, muslemi mehed paluvad igat ilusat tüdrukut endale naiseks, venelase telefonikõne kuulevad naaberlinnad ka ja eestlane veel õpib kuidas olla viisakas (mina). Kohalikud on aeglased aga sõbralikud ja pea 90 aastane mees rääkis puhtas inglise keeles. Mul vanatädi on 85 ja ei räägi sõnagi muud keelt peale emakeele.

Ilmad on läinud soojaks, päike kõrvetab ja 19c on viludas. Olen avastanud end maalimast, bio tooteid ostmast ja oma toitu kasvatamast. Siin on tavaline, et kõigil on kas rõdul mingi väikene kasvuhoone või asub see maja taga. Enamustel on kodu nagu lillepood, igasugu erinevad taimed kasvavad seal ja koduloom on ´´peab olema´´. Kel on kass kodus ja kel koer. Olen näinud, et paljudel on lausa kaks koera. Kassid on hoolitsetud ja intelligentsed, seega kui neid õue lastakse, tulevad nad jooksuga kss-kss kutse peale ja paist ära ei ütle.

Pole ikka veel pakse inimesi kohanud, peale turistide. Kõik vanad ja noored leiavad aega, et teha iga päev sporti- kes sõidab rattaga, kes jookseb või kes lihtsalt jalutab. Eestlastega võrrelda ei anna, (keskmine) eestlane näeb alkoholi kui lõõgastus vahendit ja kui seda ei ole, siis on elu läbi. Siin juuakse teistmoodi, kohalikud rüüpavad head Belgia õlut ja nauditakse pigem seltskonda. Päeva mured elatakse spordi peal välja. Tean, eestlane vaidleks, et ei ole võimalik, kuid kuidas paljud rahvused saavad ja eestlane ei saa? Saab ikka ja mina olen elav tõestus.

Fundamentaalsed põhimõtted on valed Eestis ja neid muutes, oleksid kindlasti inimesed ka õnnelikumad. Näiteks siin sõidetakse ringi volkswagen pologa või fiatiga ja keegi ei häbene oma autot, sest siin on auto sõiduvahend, mitte millegi pikendus või naabrile ärategemise eesmärgil liisingusse võetud. Siin ületarbimist ei toimu, ka telefonid ei ole uuemad margid vaid taskukohased ja põhimõttel, et ajab asja ära. Kuid see raha mis säästetakse, sellega minnakse reisile. Lääne- Euroopas väärtustatakse laia silmaringi, kui Ida- Euroopas nähakse kalleid autosid, suurt maja ja uhkeid firma riideid kui elu väärtust. Loomulikult ei üldista, on absoluutselt ka erandeid kuid usun, et igal riigil on omad väljakujunenud mustrid. Usun, et selletõttu ka Lääne- Euroopa on edasijõudlikum, sest meie mentaliteet ühtib Ameerikaga, kus laenati end lõhki ja inimesed leiavad end tupikust, mis nüüd edasi teha? Võimalusi on, kuid kardetakse muutusi. Elukaaslane tuli just Ameerikast ja ütles, et oli šokeeriv vaatepilt, kui palju kodutuid inimesi võib ühes linnas olla.

Igal pool mujal on parem elu, kuid ega elustiil muutu riigi vahetusega, see muutus peab tulema meie endi seest. Mul on veel pikk tee minna, sest inimestele tunnete väljendamine on üsna piinlik tegevus, kuid olen suutnud hakata ütlema paar sõna ja enda eest välja astumine oli kunagi nii keeruline, eriti kui oli vaja end tööle müüa. Nüüd suudan oma CV koostada nii, et ameerikalikult üle ei paku, kuid eestilikult halliks ka ei jää. Loodan, et enne oma perekonna loomist olen suutnud saada lahti eelmainitud pahedest. Jah, kutsun neid pahedeks, sest midagi positiivset minu ellu pole need toonud. 


-M.A

1 kommentaar:

  1. lihtsalt juhtusin kogemata blogisse , ja kohe jäin lugema ja ka Soomes näen et kõlbavad tavalised autod ja kirbuka riided ... raha hoitakse reiside jaoks ja sünnipäevi ei peeta laialt ja suuter söömalaudadega .. Edu Sulle ! Ilusad mõtted! Head ööd !

    VastaKustuta