3.6.14

Tere Norra!

Norra kolimine on vast üks pöörasemaid otsuseid, mida vastu olen elus võtnud. Koht, kus kõik on kolm korda kallim!

Kaaslane läks kolimisautoga Hollandist Norra poole teele, 16 tundi autosõitu ootas teda ees. Mina aga nautisin viimaseid tunde Amsterdamis ja lendasin Norra siis lennukiga.

Otse loomulikult tõmmati mind kõrvale ja küsiti mida ma siin teen. Üksik naisterahvas, noor ka veel ja ei tea äkki nägin Ida-Eurooplane välja? Igatahes kohe küsiti, et mis ma siin teen? Vastasin, et tulin siia elama. Siis vaadati mind alt ülesse ja küsiti, kas ka kedagi tead siit ja kas töökoht jne. on olemas? Tean ikka, kaalane sõidab veel kolimisautoga siiapoole, homme hommikul on kohal. Paar küsimust veel, et kas keegi tuleb vastu? Vastasin jaatavalt ja lastigi mul minna. Piirikontroll on Norras üsna karm, nii igatepidi. Kotid kontrollitakse üle, et midagi üleliigset ei tuleks üle piiri. Arusaadav. Ka Austraalias oli see väga karm.

Korter oli nii räpane, et pesin kaks päeva põrandaid. Ometigi nagu ootasin jube puhtaid inimesi, sest ju riik nii tore ja võimas. Kuid oh ei, ega riik inimesest normaalset kasvata, see on ikka vanemate töö. Kuna kaaslane on sakslane, siis tema ikka käis lapiga kõik nurgad uuesti üle. Pea terve nädalavahetus kulus asjade ostmisele ja kokku panemisele. Lõpuks toitu ostma minnes, hakkasime mõlemad allahinnatud toitu otsima, sest hinnad on ikka üüratud. Küll Eestiga võrreldes mitte nii palju, kuid Saksamaal sai sama hinna eest 4-5 korda rohkem, kui Norras. Paljud asjad tõime Hollandist kaasa, kuid sellised külmkappi vajavad asjad pidime poest ostma ja boom 100 eurot nagu naksti. Kuid arvestades, et keskmine palk on siin nii 5000 eurot, siis arusaadav.

Ilmad on siin väga head, juba kolm nädalat on siin üle 20c sooja. Inimesed on väga sõbralikud ja kuna me ei ela Oslos, vaid selle lähedal väikeses linnas, siis mets on jalutuskäigu kaugusel. Isegi suur järv asub siin, kus ujuda saab. Ja kõige lahedam on see, et meie maja taga asub Norra üks suurimaid kaubanduskeskusi, kus pea 200 poodi asuvad. Meie korter on kõige keskmes, ühe jalaga linnas ja teisega looduses.

Mulle meeldib siin väga, inimestel on aega, keegi ei tõmble end hulluks. Eestlase jaoks on isegi liiga palju aega neil siin, kuid see on midagi, mida ma tahan selgeks õppida. Septembrist võtan norra keele kursuseid, et saaksin siin tööle minna, sest enamus NGOd asuvad siin ja see riik on unelmate koht, kus töötada- siin on reaalselt olemas töökohad, kus sooviksin töötada.

Eestiga sarnasusi on palju. Ikka see naabrist parem olemine, et võtame laenu ja ostame hea auto, võtame laenu ja ostame suure maja. Vahet pole, et oled 20 aastat võlaorjuses ja sul tegelikult üldse polegi vaja nii suurt maja ja üleüldse auto ülalpidamine käib üle jõu, sest enamus raha läheb laenu tagasimaksmisele.

Rullnokad oma tuunitud autodega ja allakeeratud akendega, kus pottide ja pannide muusika taob üle, on absoluutselt igapäevane. Liikluseeskirjade rikkumine on nende seas tüüpiline.

Kerjused tänaval, kes tööle ei viitsi minna jne. Erinevus on see, et siin ei tea enamus naabrid üksteist, kuid teretavad ikkagist ja mulle see meeldib. Paneb mind tundma, et olen osa ühiskonnast.

Norrakad on kristlased, mitte sellepärast, et nad usuvad, vaid ikka seltskonna pärast. Saadakse kokku, ristitakse lapsi ja kõik sellepärast, et saaks ikka süüa ja juttu ajada oma sõprade ja tuttavatega, keda pole nädal või paar päeva näinud.Väga sotsiaalsed inimesed ja kokkuhoidvad.

Internet on kiirem kui Eestis. Pole veel enne näinud, et mu Samsung 4G välja võtaks aga võta näpust. Riided, kui otsida on odavamad kui Eestis, eriti allahindluste hooajal. Lennupiletid on uskumatult odavad. Näiteks üks ots Eestisse ja Hollandisse on 50 eurot Norwegian Airiga. Küll Ryanair on kusagil 29 eurot, kuid nüüd pane juurde bussisõit Oslosse ja teeb sama välja.

Uskumatult kaunis riik ja rikkumata õhk. Juulis asume avastama Norrat. Kindlasti Fjordidesse ja ehk järgmine suvi Svalbardile. Tahaks küll jääkarusid näha.

Huvitavat: 4L veini võib Norra tuua ja 1L kanget alkoholi. Riigist peab eemal olema 24h, et saaks tuua alkoholi sisse.

M.A

1 kommentaar:

  1. Ma pole kunagi Norras käinud ja oleks väga lahe Sul külas käia. Aga õhu puhtusest rääkides, on tegelikult Eesti kõige puhtama õhuga riik maailmas ja Tallinn on kõige puhtma õhuga pealinn maailmas. Samas sa oled metsa lähedal ja seal on alati õhk mega pehme ja hea.
    Kallis oled ja ma loodan, et sul läheb kõik seal hästi!

    VastaKustuta