20.7.15

Lapse sünniga seoses toetused Norras

Elan Norras ja olen ametlikult tööl käinud alates teisest veebruarist 2015. Emapuhkusele saab minna juba 12 nädalat enne sünnitust, see osa arvestatakse maha pärast sündi. Tavaline aeg dekreeti minekuks on 3 nädalat enne sünnitust.

Emapuhkus+ isapuhkus on siis kas 49 nädalat 100% palgast või 59 nädalat 80% palgast, olenevalt millise varjandi soovin valida. Ema ja isa on KOHUSTATUD seadusest lähtuvalt olema kodus 10 nädalat. Üldjuhul toimib siin see sedasi, et ema on kodus (näiteks, kui valime 49 nädalat 100% palka) 39 nädalat ja seal edasi 10 nädalat on mees lapsega kodus. Mulle väga see varjant meeldib, kuna tööalaselt ei toimu mingisugust diskrimineerimist, tüüpilise Eesti tööandja mõttelaadis, et ema nii kui nii tegeleb ju lapsega, kui too vajab midagi või on haige. 

Siin ühiskonnas on näha, et mõlemad vanemad panustavad lastekasvatamisse ühepalju ja pole soolist diskrimineerimist, et naine tegelegu lapsega ja presenteerigu isale siis valmis produkt. Need 10 nädalat on hea aeg lapsel ja isal luua tugev side, kuna mees peab tegema täpselt neid samu asju päevast päeva lapsega.

Emad, kes ei tööta, saavad valitsuselt ühekordse summa 38 750nok ( € 4343, 49) ühe lapse kohta  ja see ongi kogu lugu. Väiksem, kui töötu ema  kuus saab Eestis.

Lapse toetus on sünnist kuni tema 18nda eluaastani ja see summa on 970nok (€ 108, 73) kuus. See võib eestlase jaoks tunduda palju suurem, kui € 45, kuid see tegelikkuses ei ole üldse palju. Ma ütleks elukalliduselt võrdväärne Eestiga. See raha läheb mul tavaliselt nädala toidu peale. 

Pärast perekonna valitud isa/emapuhkust, kas 49 nädalat või 59 nädalat, peab valitsus garanteerima lapsele päevahoiu (täisajaga 20 tundi nädalas + ), kui päevahoidu on nädalas alla 20 tunni, siis valitsuselt on võimalik toetust saada 50% ulatuses.
Aga kui vanem ei soovi näiteks last panna veel nii noorelt kumbagi, siis on tal õigus ´´ cash- for care benefit´´ see summa on 6000nok ( € 672,54) ja valitsus maksab seda 13-23nda kuuni. 

Nagu keskmine eestlane arvab, et mujal on pudrumäed, siis siit saab välja lugeda, et kui oled abielus ja kõik on peres hästi, siis on hoopiski vastupidi asi. Töötu ema on luksus Norras ja seetõttu ka toetuse summa on üsna kesine. Kui oled aga üksikvanem siis siit muidugi edasi toetab riik väga heldelt, mis peaks olema iseenesest mõistetav.

M.A

1 kommentaar: