6.10.15

Lapse saamine Norras

Räägiksin veidi Norra haiglast, vaktsiinidest siin ning beebi hoolitsusest.

AHUS Haigla

Haigla ise juba oli omaette vaatamisväärsus. Väga kaasaegne ning varustatud absoluutselt kõigega. Sünnituspalat oli väga ilus ja privaatne. Kui ma ei eksi, siis enamus palatid olidki privaatsed, vähemalt ma ei näinud ühis sünnituspalateid. Ämmaemand oli mul nii tore, sõbralik ja abivalmis. Ta istus minu kõrval ja masseeris mu selga tuhkude ajal. Ta oskas täpselt juhatada mida ma peaks tegema ja kuidas, ning väga inimlikul moel tegi seda.

Hiljem, kui sünnitasin ära, viidi mind ühispalatisse, kus siis õed olid ööpäevaringselt olemas ja abistamas. Tuba oli sisustatud tugitooliga, mille sai pikutamis asendisse lasta- mees oli selle üle väga õnnelik, kuna nii mõnigi kord keeras end sinna magama päeval. Tualetis oli mähkimislaud, koos mähkmete, väikeste rätikutega, millega beebi peput pühkida, rätikud emale, et end pesta saaks, terve kapitäis ühekordseid ja väga mugavaid aluspükse ning kolmes erinevas suuruses Tena sidemeid. Siis lisaks veel okselapid, beebi riided ja öösärk emale. Sooja toitu toodi kolm korda päevas voodisse neile, kes ei saanud kõndida, muidu oli seal selline kohviku taoline söökla, kus said ise toitu tuua ja kui polnud toidu aeg, siis sai näiteks snäkke endale tuua, kuna kohvik oli varustatud leiva, jogurtite, puuviljade ja erinevate toodetega, mida sai leivale peale panna. Plus gluteiinivaba leib- see tegi mind väga õnnelikuks.

Eestis olen palju haiglates viibinud ja pean tõdema, et norrakatelt on palju õppida. Ainult raha ei peaks motiveerima inimest olema kaastundlikum ja südamlikum. Eestis võiks olla haiglatöötajatele empaatia koolitus, kuna üsna tihti leidsin end solvatuna, alandatuna ja väärtusetuna Eesti haiglates. Muidugi tuleb tõdeda, et nõukaajast on asi kaugel- olen kuulnud oma perekonnalt õudusjutte sünnitusest, kus pidid selili lamama ja vait olema kuni põlveoperatsioonini, kus taheti valet jalga opereerida- on Eesti muidugi hiigel hüppe teinud. Kuid sellegipoolest ees on veel pikk tee.

Vaktsiinid

Vaktsiine siin enne kuuendat nädalat ei tehta. Kuna mina olen eestlane ja Eesti on ametlikult tuberkuloosi viiruse riskigrupis, siis minu pojale tehtakse esimene vaktsiin oktoobri lõpus. Norras muidu tuberkuloosi ja b-hepatiidi vaktsiini ei tehta, kuna riik ei asu riskigrupis. Viimase lasen talle ikkagist teha, kuna meil plaanis temaga maailma avastada.

Kuuendal nädalal saab ta rotaviiruse vaktsiini, mida näiteks Eestis ei tehta. Kolmandal kuul saab ta liitvaktsiini (arvatavasti sama, mis Eestis). Viiendal ja 12 kuul sama liitvaktsiin. 15 kuuselt MMR vaktsiin.

Beebi eest hoolitsemine

D vitamiini tilkasid Norras ei anta lapsele, soovitatakse hoopiski Möller´s Tran Omega 3, milles on A,E ja D vitamiin. Seda soovitati hakata andma lapsele alates 1 elukuust. Mina olen see, kes oma lapsele D vitamiini tilkasid ei anna ja küll olen skeptiline, kuid proovin selle Trani ära, kui tekitab mingeid gaase talle, siis lõpetan kohe ära. Ise hetkel tarbin topeltkoguses D vitamiini ja siin on olnud kaks nädalat ilus päikesepaisteline ilm ning veetnud temaga päikese käes aega.

Nabakönti puhastatakse siin veega. Ämmaemand näitas veel ette täpselt kuidas seda puhastada. Aronil tuli nabakönt ära juba kolmandal päeval ja veidikene veritses umbkaudu nädala. Iga päev ei puhastanudki seda, vahel läks meelest ära. Igasugu Eesti moodi- saialille tinktuurid, brilliantroheline ja füsioloogiline lahus- ei ole. Selle viimase saime kingituseks ja seda kasutasin naba puhastamiseks, kui juba oli. Muidu oleks vett kasutanud, nagu ämmaemand soovitas.

Silmi samuti siin ei puhastata, küsisin kohe järele, et kas silmi puhastada kummeliteega, et Eestis puhastatakse. Tema vaatas mind sellepeale kummaliselt, ütles vaid, et kui näed vajadust, puhasta kraaniveega. Selge- seda me ka tegime. Kuna näost hakkas nahka tulema ja eriti silmade ümbert, siis kord nädalas, vannitamise ajal, pühin kraaniveega tema silmaümbrused puhtaks.

Igasugu kehakreeme ja muid imeasju vannitamiseks siin ei kasutata. Soovitati vannitamiseks osta vanniõli. Meie kasutame kookoseõli selleks ja kuna ta keha koorub, siis pärast hõõrume kohad kookoseõliga sisse, kust nahka tuleb. Tagumiku puhastamiseks kasutame käterätikut ja kraanivett ning mähkmest tekkinud punase lööbe saame ära kartulitärklisega (emalt saadud nipp). Muideks see toimib suurepäraselt! Meigipintsliga panen talle seda punetavale kohale. Punetus kaob ära paari tunniga.

Mähkmete kohapealt võin öelda, et kellel vähegi võimalust, siis ostke ökomähkmeid. Näiteks Beaming Baby või Moltex. Proovisin ära Libero Newborn ja Libero Touch- no andke andeks aga imavus on kohutav võrreldes eelmainitud ökomähkmetega ja punetust esines ainult ühel korral. Lekkimist ei esinenud mitte ühelgi korral, küll aga esines seda mõlema Libero puhul. Proovisin ära ka Muumi mähkmed, need jäid kusagile sinna ökomähkmete ja Libero vahepeale. Imavus polnud samuti hea, kuid polnud ka nii halb, kui Liberol, kus reaalselt mähet vahetades poisi tagumik ujus veel 30 min pärast mähkmesse pissimist ja kakamist. Loomulikult on ökomähkmed palju kallimad ja mitte igaüks ei saa neid endale lubada, kuid kel vähegi võimalust, siis soovitan soojalt. 

M.A

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar