24.2.16

Küsimused ja vastused värskele emale

On palju asju, mida värske emana sa ei tea või targad raamatud ei maini, kuid tegelikkuses on need kõige tähtsamad küsimused, millele otsime vastuseid. Kirjutan siia mõningad küsimused, mida olen tihtipeale ise küsinud või olen lugenud beebi grupist.

Kuidas tekitada rinnapiima juurde?

Ei aita tilli tee,  ega šokolaad ning samuti halvaa. Esiteks, rinna piim tekib veest ja sisaldab valku, rasvu ning süsivesikuid. See on esimene etapp, et rinda piima tekitada. Süüa korralikult ja toitaineid, mis sisaldavaid rohkelt valke, rasvu ja süsivesikuid. Teiseks, tuleb juua palju vett. Soovitatavalt 3 L ööpäevas. Need kes joovad tilli teed, siis tegelikult see till seal sees on vaid maitseks, kuid piim tekib rinda just sellest vee kogusest, mida sisse jood. Selle tõttu ka tekib uskumus, et tilli tee aitas.
Kolmandaks tuleb last panna tihti rinnale ja keskenduda temale, mitte nutitelefonile käes. See, kui sa mõtled oma lapsele, paitad teda ja mõtled temale, aitab samuti piima tekkele kaasa. Kuidas siis nii? Näiteks, teatud lapse nutt pani rinnad piima jooksma. Sedasi õppisin ära tema nälja nutu. Ka näiteks kui mõtlen temale, et oot tal peaks kõht tühi olema, siis hakkavad rinnad jooksma.  Ja neljandaks, rinnal on selline asi iga 3 nädala tagant nagu piima tellimine. See kestab kusagil kolm päeva ja viib paljusid emasid paanikasse, et kas mul rinnas lõppeb piim ära. Selline paanika on kindlasti esimesed kolm kuud, kuna laps kasvab ja rinnad reguleerivad ise piima kogust ja konsistentsi. Mäletan minu beebi grupis oli ikka pidev paanika ja põhi küsimus: Kuidas piima juurde tekitada või paanika, et piim lõppeb ära. Ei lõppe, kuna beebi kasvades tema vajadused muutuvad, sellega muutub ka piima kogus ja rammusus. Pärast piima tellimist on rinnad korralikult piima täis. 

Mida teha, mu beebi ei võta rinda?


Esimesed 24h on beebile raske. Sina küll sünnitasid, kuid ka tema tegi suure töö ära, end keerates ja lükates. Ta on väsinud ja siis kästakse iga kahe tunni tagant ta üles ajada, et saaks süüa. Pole kuulnud, et beebi veel ise surnuks nälgiks. Lase tal magada. Minu juurde tuli mitu korda päevas ämmakas siin Norras ja küsis, et kas poiss süüa sai. Alguses ütlesin, et ei, ta ju magab. Siis käskis üles ajada. Kui ta üles ajasin, pistis karjuma. Peale seda hakkasin valetama. Lasin poisil magada palju tahtis. Ega ta tegelikult üle 5 tunni ei maganud. Nälga on raske ignoreerida. Siis panin ta rinnale, masseerides samal ajal tema tallaaluseid, et ta ikka hakkaks sööma. Vahel isegi võtsin teki pealt, et tal oleks ebamugav ja kohe uuesti magama ei jääks. Eks iga ema ise teab, kuid seda võin öelda, et sa ise ka vajad puhkust, naudi seda ühte päeva ilusa unega, sest järgnevad aastad on uni vaid unistus. 
Olin alguses raskustes poissi paremale rinnale saada, kuna nibu oli vasaku rinna omaga võrreldes poole väiksem. Vasakut sõi ilusasti, kuna see oli piisavalt lai, et end kinni imeda. Paremast keeldus ja ikka pusisin nädala kindlasti, kuid alla ei andnud. Samuti oli probleeme tal ja ka minul imetamisele pihta saamisega. Tema teadis teoorias kuidas imeda, kuid kui asjaks läks, siis küll kallutasin end vasakule ja paremale, et ta saaks korralikult imema hakata. Meeldiv on see, et kui sa saadad raamatud ja igast pläma ukse taha ning keskendud leidmaks sama tempo lapsega, siis paar tundi harjutamist ja mõlema töö oli sünkroonis. Mina lähtusin vaid oma instinktidest ja lasin neil end juhatada. Ärge andke lihtsalt alla, ärge uskuge neid ämmaemandaid, kes soovitavad juba haiglas alustada rinnapiimaasendajaga, kuna laps on 100g vähem juurde võtnud. Mulle öeldi, et mul poiss on suur. Ja kui ongi? Ta ei vedele põrandal nagu viiner, vaid käed ja jalad käivad tal kümme korda sekundis. Ka neil kelle laps ei võta juurde vastavalt kasvukõverale, kuid on aktiivsed, siis on okei ja ei peaks muretsema. Käige läbi mitu imetamisnõustajat ja tähtis on meeles pidada, et mitmekesine toitumine ning rohke vee tarbimine aitab tekitada rinda piima.

Laps sööb iga tunni-kahe tagant, kuidas seda muuta?

Iga teatud aja tagant on beebil nn kasvuspurt, kus ta õpib midagi uut ja saab jälle suuremaks, selletõttu on ka tema piima vajadus suurem. Kestab ta umbes nädala. Laps on rohkem virilam, rinna otsas pidevalt ja kui lõpuks kasvuspurt läbi saab, võid täheldada, et laps näiteks teeb midagi uut. Minul poiss hakkas näiteks pead hoidma, keerama ja puristama, erinevatel kasvuspurtide ajal. See on kõik normaalne. Kuid vahel ka tuleb ette, et laps sööbki nii tihti. Näiteks nagu minu poiss. Aitab vee andmine, et pikendada toidukordasid. Soovitan seda teha emadel, kelle laps on heas kaalus, kuna vesi on tühi kalor. 

Laps on haige/palavikus/köhas/nohus, mis rohte kasutada?

Palun ärge toppige oma beebisid juba valuvaigisteid täis. Ta saab seda jama niigi terve elu. Palavik tuleks alandada siis, kui kraadiklaas näitab 38,6, kuna palavik on vajalik meile, sest see tähendab, et keha võitleb ning toodab antikehasid. Kui lapsel on väga halb, siis loomulikult tuleks seda varem teha. Nohu vastu aitab ninaloputus füsioloogilise lahusega. Mina olen kasutanud 10ml süstalt, mille olen täis tõmmanud ja lasknud survega ninna- tegin sedasi mõlema ninapoolega. Rinnapiima ninna pritsimine on sama halb mõte, kui pakk piima ajada autos ümber. Piim läheb halvaks ja teeb pigem kurja. Köha vastu aitab auru tegemine. Kindlasti iga ema peaks investeerima korralikku inhalaatorisse. Olen kuulnud häid sõnu Laica ja Omron firma kohta. Hoiduksin pigem ultraheli inhalaatoritest, kuna kui tekib olukord, kus vaja kasutada ravimeid, siis teatud ravimeid ei tohi kasutada ultraheli inhalaatorites. Kui juhtub nii, et kas pole raha või pole võimalik osta, siis auru saab ka teha dušikabiinis või proovida kuidagi kausi ja rätikuga. Kusagilt lugesin, et keegi leidlikum isegi tegi vihmavarju all, kui laps rätiku all ei püsinud. Kindlasti määrida hanerasva rinnale. Kui lapsel palavik, siis ei soovitata seda teha, kuna hanerasv on just soojendava toimega. Kui lapsel ei ole palavikku, vaid on köha ja nohu, siis kindlasti minna õue ja teha üks jalutuskäik. Värske õhk on hea hingamisteedele.

Beebil on mähkmelööve, mis kreeme peaksin kasutama?

Soovitan kohe saata, kus kurat, märjad pepulapid!!!! Need on täis kohutavat keemiat ja tekitavad väga tihti allergiat. Osta endale öko poest pakk, mida kasutad äärmisel juhul, kui jooksvat vett pole võimalik kasutada (Beaming baby või Natracare). Soovitan ka valida nahasõbralikke mähkmeid. Mina näiteks kasutan saksa firma Moltex mähkmeid. See on muidugi iga vanema enda otsus. Tagasi küsimuse juurde, et kui pepu punane, mida teha? Küll määritakse igasugu ime salve, mis on ostetu apteegist, kuid kui lugeda, mida need sisaldavad, siis hoia peast kinni. Kõige odavam, looduslikum ja efektiivseim varjant on kartulitärklis. Ise olen oma poisil ainult seda kasutanud ning pole olnud veel kuue kuu jooksul olukorda, kus olen pidanud apteeki jooksma. Olen teinud vaheldumisi kartulitärklise ja hanerasvaga/ kookoserasvaga. Rasvu ega kreeme üldiselt ei soovitata panna pepule, kuna see võib omakorda ärritada ja tekitada muud probleemid. Olen ise rasva kasutanud tõesti siis, kui pepu on lausa verele mineku äärel (seda juhtus lisatoidu alustamisel, kuna toit on palju happelisem kui piim). Kas hanerasva või kookoserasva olen määrinud peale, teinud poisile õhuvanni ja pühkinud õrnalt rasva maha, nii, et pepu oleks kuiv. Pepule olen ka õhuvannide ajal pannud külma märja lapi, et jahutada. See on talle väga meeldinud ja on aidanud.

Beebikõõm, mida teha?

Alustame sellest, et kõõm on maakeeli kuiv peanahk ning mida vajab kuiv peanahk? Niisutust! Igasugu keemiat täis kõõma šampoonid teevad pigem liiga kui head. Mida teha? Kui vannitad beebit, siis kasuta pisikest puuvillast lappi või käterätikut. Minul on selline 10x10cm suurune, millega ma pesen teda. Sellega siis hõõrun õrnalt tema pead, et saaks kõõma lahti. Kuivatades samuti õrnal hõõrun tema pead ning pärast harjamist lisan hanerasva, kus kõõm on. Sedasi kui viitsida iga pesukord teha, saab paari korraga kõõmast lahti. Mina olen suhteliselt laisk ja pole viitsinud korralikult teha. Kuid isegi ebaregulaarselt tehes olen lahti saanud 95% kõõmast.

Kuidas lõigata beebil küüsi?

Mina maadlesin temaga ikka pikalt, et saaks kaks küünt lõigatud. Eriti pisikestel on lihtne, siis kui beebi magab, sai ilusasti lõigatud. Peale kolmandat kuud- pole enam nii lihtne. Esiteks, sa ei taha juba riskida sellega, et ta sul üles ärkab. Mina sain abi beebigrupist, kus keegi soovitas võtta laps enda sülle istuma, selg vastu minu kõhtu ja nii sai ilusasti kõik küüned lõigatud.

Kas beebil võib kõrvu puhastada?

Mina soovitaks mitte minna sügavale kõrva sisse. Kuna minu lapsel on ikka päris vaigused kõrvad, siis puhastan tema kõrvu seest paari millimeetri sügavusele minnes. Teen seda korraliku valguse juuresolekul ning tõmban õrnalt kõrvast, et näeksin sisse. Ainult paar millimeetrit panen vatitiku otsa kõrva ning õrnalt keerutan seda. Kindlasti mitte minna lapsele täielikult kõrva sisse, kuna see lükkab vaigu veelgi sügavamale. Tuleks olla äärmiselt ettevaatlik, kuna kui laps siputama hakkab, siis võib asi halvasti lõppeda.

Kuidas beebil ninast kolle kätte saada?

Nina puhastamisel kasutan tavalisi kõrvatikke ning marlilappe. Kui ta täitsa pisikene oli, oli kindlasti nina palju lihtsam puhastada, kuna oli enams aja paigal, liikumatult. Nüüd võitlen Hulkiga. Saan mööda nägu nii tema jalgade kui ka kätega. Aga aitab minul laulmine, siis ta veidikene rahuneb maha. Siis hea valguse käes keerutan ninakolli vatitiku otsa ja pühin marlilapi sisse. Parim puhastamine on muidugi bassein, kui beebi vee alla panna. Ujumistunnis tulevad meil sedasi ninakollid väga lihtsalt ja valutult välja. Aga ega sa last vee alla siis iga hommik pista.


Kui tihti tuleks beebit vannitada?

See on suhteline ja iga vanema enda otsus. Minule öeldi siit Norrast, et last ei tohiks üle kahe korra nädalas vannitada, kuna nende nahk on niigi tundlik ja õrn ning pidev vannitamine eemaldab lapsel nahal oleva rasvakihi. Olen kuulnud, et koolikute käes vaevlevaid beebisid on hea tihemini vannitada, kuna see rahustab nii neid kui ka nende kõhtu. Mina vannitan poissi kahel korral nädalas, pluss meil on beebiujumine ka kord nädalas. Vannivette ei soovita peale kookoseõli ja essentsiõli tilga, midagi muud panna. Keemiat täis šampoonid ei ole head nii pisikesele.


Kuidas teada saada, et vannivesi on piisavalt soe?

Ämmaemand haiglas näitas kuidas beebit vannitada (alguses, esimese kuu saime teda vannitada kraanikausis). Panna küünarnukk vette ja sellega tunnetab ära, kas liiga kuum on vesi. Meie pole kasutanud kordagi kraadiklaasi.

Kuna peaksin beebi suuhügieenile mõtlema?

Siis kui esimene hammas on lõikunud. Puhastada kord päevas marli ja veega (hästi lahja soodaveega võib ka). Mul on ka ostetud see NUK kummist hambahari beebidele (see käib näpu otsa) ja sellega oli kaasas ka mingi geel. Seda hakkan kasutama ehk kui ta aastane.

Kuna patja kasutada?

Füsioterapeud soovitas kolmandast eluaastast või kui varem, siis ei tohiks padi olla paksem kui paar millimeetrit. Beebigrupis on aga mõni laps küsinud aastaselt endale patja. Enne aastat ei tohiks ühesõnaga kindlasti. Kui laps tunneb huvi padja vastu, no mis sa teed? 

Beebil sülg jookseb vahetpidamata, mida teha?

Esmalt soovitan osta kaela sallid, neid läheb päevas mitu. Heal päeval läheb kusagil 3, halval päeval 5 erinevat. Kõik on radika peal kuivamas ja korda mööda vahetan neid. Neid saab osta H&Mist. Teiseks, kui lapsel on riided märjad, tuleks kohe vahetada ära, kuna beebide nahk on väga õrn ja voltide vahel võib hakata kes teab mis vohama. Nahale võib tulla ka lööve, olen beebi grupis neid olukordi näinud palju. Radikad on teie  parimad sõbrad, kui beebi saate. Kui pluus pole liiga piima täis oksendatud, siis läheb radikale kuivama. Soovitan ka selletõttu mitte teha moeshowd kodus. Osta täiesti suvalised odavad bodyd ja siis vahetada neid. Mulle väga meeldivad h&mi 6 pack bodyd. Kusagil 15€ maksavad ja päevas vahetan neid ikka.

Kuna hambad tulevad, millised on sümptomid?

Kuna iga beebi on erinev, siis ei ole üheseid sümptomeid olemas. Mina arvasin, et minu 3,5 kuusel tulevad hambad. Väike palavik, kaka oli vedel, viril, sülge jooksis ojadena ja kõike toppis suhu. Laps on nüüd 5 pool kuud ja ei ole hambaid kusagil. Küll aga kaks hammast tekkisid igeme alla, muhud on näha aga lõikunud pole. Seega paljud arvavad, et hambad tulevad seal kolme pooleselt, mõnedel tõepoolest tulevadki, teisel jällegi mitte.
On neid kellel laps hõõrub tihti igemeid ja on veidikene virilam. Siis on neid lapsi, kes karjuvad meeletult, palavik, kõht lahti, kaka roheline. Ning lõpuks neid lapsi, kellel ei ole mingeid sümptomeid ja ühel ilusal päikesepaistelisel hommikul on kiku suus. Kui laps on väga valudes, siis soovitatakse panna küünal. Ka olen kuulnud, et kui küünal panna ja laps enam ei nuta, siis pidid hambad olema. Hambad ei tule üleöö. Mina arvasin, et paari päevaga ongi väljas. Tegelikult enda tarkusehamba pealt näen, et asi võtab kuid, et lõikuda ning veel kuid, et täitsa välja tulla. Mäletan kuidas enne rasedust punnitas tarkusehammas ja kusagil 5ndal raseduskuul alles lõikus. Nüüdseks on hammas täielikult välja tulnud.

Paracetamoli küünal beebile, mis kogus, mis suurus?

Ma räägin kuidas siin Norras asjad on, usun, et Eestiga ei saa see väga erineda. 
0-4 kuud (~6kg) 60mg paracetamoli küünal iga 6h (või oli 8h) tagant.
4 kuud- 1,5a ( 6-13 kg) 125mg paracetamoli küünal iga 8h tagant. 

Eks kui mingeid uusi küsimusi tuleb juurde, siis lisan neid veelgi. Mul beebi alles viie poole kuune ka. Loodan, et on siit abi värsketele emadele, kellel on palju küsimusi. Järgmise postituse kirjutan toidu kohta.

M.A

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar