9.4.16

Raamat Väikelapse MahetoitSoetasin endale elu esimese beebiraamatu: Väikelapse mahetoit- beebipere kokaraamat. Mulle väga meeldivad retseptid raamatus ja on seletatud selgelt, mis toiduaineid võiks vältida enne esimest eluaastat ja mis toiduaineid, mis vanuses võib lapsele pakkuda.

Ise olen seda meelt, et soovin, et minu laps saaks sama toitu, mida mina ise söön ehk mahetoitu ja nii palju kui võimalik, kokkan ise nullist.

Lisan mõned head nõuanded siia raamatust, mis mulle silma jäid ja mida iga ema võiks teada, kuna informatsiooni on palju, siis ajab ikka segadusse, mida lapsele võib ja ei või anda.

4-6 kuune beebi- püreega alustamine.

6-8  kuune beebi- köögiviljapüreesid 1-2 uut maitset nädalas. Lisaks vajadusel 2-3 tl taimset õli päevas. 

8-10 kuune beebi- võib juba anda tahkemat toitu ehk tükilised püreed ja näputoit. Alates 10 kuust hapupiimatooteid, nagu maitsestamata jogurt, maitsestamata kohupiim ja hapupiim.

10-12 kuud siis peaagu, et kõike võiks laps süüa. Lehmapiimaga võiks oodata esimese eluaastani. 


Toidukorrad alates 6ndast elukuust ( Minu jaoks tunduvad need toidukorrad pigem palju vanemale lapsele, ehk alates 9-10ndast elukuust).
Hommikusöök- rp/rpa+ puder
Lõuna- juurvili ja liha/kala + rp/rpa
Vahepala- mari või puuvili+ rp/rpa
Õhtusöök- juurvili ja liha/kala + rp/rpa
Õhtune vahepala- puder ja mari või puuvili + rp/rpa

Toiduained, mida peaks (võiks) vältima enne esimest eluaastat 

Nitraate sisaldavad köögiviljad:
Hiina kapsas, kaalikas, naeris, redis, spinat, nõges, punapeet ja erinevad lehtsalatid on nitraatide kogujad. Nitraadid muutuvad nitriitideks organismis ja võib põhjustada methemoglobineemiat ehk sinitõve või tõrkeid organismi hapnikuga varustamisel.

Kaunviljad:
Suur hulk herneid, läätsesid ja ube seedub raskelt. Kasuta neid tooraineid väikestes kogustes, näiteks koos teiste köögiviljadega.

Varajane kartul:
Lisaks nitraatidele sisaldavad varajased kartulid mürgist glükoalkaloidi solaniini. Viimane lõhub rakumembraane ja pärsib närviimpulsside tegevust.

Pähklid, mandlid, seemned:
Võivad tekitada hallitustoksiine. Kui lähisugulaste hulgas esineb pähkliallergiat, tuleb olla eriti ettevaatlik.

Juurviljamahlad:
Kõrge nitraadisisaldusega köögiviljadest valmistatud mahlad võivad häirida hapniku liikumist organismis. Tähelepanu! Porgandimahl sobib beebidele hästi. Sisaldab rikkalikult karotiini, mis salvestub nahaalusesse rasvkoesse, seega kasuta juurvilju ja köögivilju mitmekülgselt. Pidev ühekülgne porgandi andmine teeb lapse rõõmsalt oranžiks. See pole küll ohtlik, aga ka mitte soovitatav.

Sool, puljongikuubikud ja maitseainesegud:
Kurnavad neere ja häirivad vedeliku tasakaalu organismis.

Soola- ja lisaaineterikkad toiduained:
Vorst, juust, liha- ja kalatooted, töödeldud ja külmutatud toidud, jäätis, pudingid ning muud maitsestatud ja lisaaineterikkad piimatooted. Sool kurnab neerude tööd ja häirib vedeliku tasakaalu organismis. Lisaained võivad põhjustada erinevaid allergiaid. Nende koosmõju organismile on senini vähe uuritud.

Rabarber:
Oblikhape ärritab limaskesti ja vähendab vere normaalset kaltsiumisisaldust.

Idud:
Salmonelloosi oht.

Maks:
Sisaldab liialt palju A- vitamiini ja raskemetalle.

Toored pudrud:
Kehv hügieenitase ja halb seeditavus. Küpsetamata vilja terades leidub valgu imendumist pärssivaid aineid.

Mesi:
Võib beebil tekitada botulismi. Organismi satub bakter, mis hakkab tootma närvitoksiini nimega botuliin, mis võib väikesel lapsel põhjustada botulismi, kuna väikelapse immuunsüsteem ei suuda bakterit eos hävitada.

Helbed:
Suur kiudainesisaldus. Helveste küpsetaine parandab nende seedimist.

Seened:
Metsaseened sisaldavad looduslikult kahjulikke aineid ja raskemetalle.

Kakao:
Kahjulikud parkained, liigselt ergutavad ained ja kõrge oblikahappesisaldus.

Adrutooted:
Joodi liigne tarbimine on kahjulik kilpnäärme tegevusele ja selle arengule.

Tee:
Kofeiinilaadsed ained.

Puuviljakonservid:
Mürgised raskemetallid. Ka avamata purkide sisepinnalt võib lahustuda puuviljadele tina. Hapnik kiirendab tina eraldumist.

Välismaised külmutatud marjad:
Noroviiruse oht. Paku ainult kuumutatuna.

Mahlad:
Palju suhkrut ja võimalikke säilitusaineid. Happelisus rikub hambaemaili ja võib põhjustada kaariest. Laps harjub meelsasti magusa maitsega ning rahutuse ja janu tekkimisel nõuab mahlapudelit. Suhkrurikka mahla joomine põhjustab väikelapseeas toitumisprobleeme. Ühekülgne toitumine aga võib omakorda tekitada kõhukinnisust.


Soovitan selle raamatu soetada kõikidel emadel, kellel mahti oma lapsele vaaritada. Mina olen saanud palju inspiratsiooni, ja just üritde suhtes, et neid võib kasutada alates kuuendast elukuust. Nüüd vaaritan oma poisile, kes peagi saab 7 kuuseks toite tüümianist- piprani.

Raamatut saab soetada kindlasti kohe Apollost ja Rahva Raamatust. Kindlasti on neid kohti ka veel. Ise soetasin viimasest. Hind on tal krõbe, kuid on seda väärt.M.A


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar