10.10.16

Vaktsineerimine

Kirjutasin kunagi poisi sündides vaktsineerimisest. Lugesin selle läbi ja suhteliselt seosetu jutt oli. Nüüd on mõned vaktsiinid tehtud, kahetsetud ja on ka tegemata jäetud vaktsiine.

Kuna Aron on Ida-Eurooplane, siis tema sai tuberkuloosi vaktsiini. Nüüd tagasi mõeldes, mõttetu vaktsiin, oleks võinud tegemata jääda. Ilmselt kui peaksin veel lapsi saama, siis seda ei lase ma neile teha. Näiteks, kui Aronil oleks saksa kodakondsus, ei oleks ta saanud tuberkuloosi vaktsiini, vaid siis oleks pidanud selle eraldi juurde ostma. See ajas mind juba segadusse, et järelikult see mingi vana nõukogude haigus või miks seda siis siin vaja ei ole kuid näiteks Eestis on?

ROTA- kahetsen, kahetsen ja veelkord kahetsen! Rota vaktsiin on miskit sellist, mille kodu lehelt tuleb hoolikalt läbi lugeda, kõrvalmõjud ning kellele ei soovitata seda vaktsiini. Lugesin tagant järele ning tegelikult Aronile ei oleks tohtinud seda vaktsiini üldse teha. Jumal tänatud, et ta elus on! Mul on pikk postitus täpsemalt mis juhtus aga lühidalt siis nii, et esimese vaktsiiniga tekkisid tal krooksud ja piima väljaheide, pluss oksendamine, mis kestis 6st nädalast kuni 7nda kuuni (oksendamine) ja krooksud on paremaks läinud ehk see kõige hullem läks mööda 11ndal kuul, kuid vahel ikka mõni öösel tal kinni jääb. Ma oleks juba pidanud peale esimest vaktsiini asja pooleli jätma, kui ilmnesid sellised kõrvalmõjud, kuid arst mul oli täielik tropp ja aina surus peale, et umbes siis mul laps sureb ära. Peale teist vaktsiini ma vahetasin arsti, kuna oksendas sappi ja jooksin kiirabisse. Uus arst vangutas pead ja laiutas käsi ning hakkas teisi vaktsiine peale suruma. Õnneks nüüd ma targem, ning ütlesin kohe mida teeme ja ei tee. Eks lapse saamisega tulebki paks nahk kasvatada. Kes veel võitleb su lapse tervise eest, kui sina mitte? 

Pneumokokk vaktsiinist ma keeldusin. Miks? Kuna ei näe sellel mingisugust põhjust. 70 tüve ja kaitseb vaid 3 vastu. Kui mina elasin ilma selle vaktsiinita ja siiani elan, siis ka usun, et minu laps elab edasi. Eestis ei tehta seda ja paljudes teistes riikides, milleks siis seda vaja on? 

MMR- keeldusin sellest vaktsiinist, kuna tundub liiga ohtlik ja kõrvalmõjud on siiani olnud väga hullud enamustel, kes saanud on. Lapsed piinlevad üle nädala, kui mitte kauem. Kuna Aronil on õrn seedimine ja söögitoru ehk krooksud  ja ka gaasid viimasel ajal, siis ma ei taha riskida tema eluga. Alguses ma kahtlesin, et kas teha või mite, kuid kohtasin siin üht bulgaarlannat, kes siis ütles, et tema keeldus enamus vaktsiinidest, v.a mitmik. See andis palju julgustust kuna siiani ainult pressitakse ühest otsast mulle neid vaktsiine peale.

Mitmik vaktsiin ehk 5 erinevat- Sellest vaktsiinist ma kardan ainult lastehalvatust, ülejäänud teised ei ole nii hirmutavad, kuid lasin talle esimese vaktsiini teha 10ne kuuselt. Ei ilmnenud mingisuguseid kõrvalmõjusid. Teine on veel saamata, kuna ma eelmine kord keeldusin sellest. Lihtsalt sisetunne ütles nii ja olin õnnelik, kuna Aronil tuli nädal hiljem väike tõbi kallale, millest sai võitu 3päevaga. Oleks ta selle vaktsiini saanud, oleks ta raudselt pikali maas palavikus ja haige. Kindlasti lasen sellel ka mingi aeg teise ära teha, kuid ootan nii kaua kuniks haiguste periood möödas ning hambad ei kimbuta. Aega on, lasteaeda läheb ta alles 2a ja Aafrikasse ei plaani veel reisida.

B hepatiit ei ole riiklikus kavas ning kui oleks, siis oleks ma sellest ka keeldunud, kuna minu jaoks on see ikkagi täiskasvanule mõeldud vaktsiin. Kui ta on piisavalt vana ehk 18 a, siis võib ise lasta end kõige vastu vaktsineerida.

Ma ei ole vaktsiinide vastane vaid ma leian, et liiga pisikestele tehakse vaktsiine. Paljudel ei esine mingisuguseid kõrvalmõjusid, kuid on neid, näiteks nagu minu laps, kellele ei saa lihtsalt kõiki lasta teha. Need kelle lapsed on vaktsineeritud ei pea muretsema, et minu laps neid nakatab kuna on ju vaktsiin tehtud ja kaitse olemas? See otsus sündis minu instinktide põhjal, kuna MINA tunnen oma last kõige paremini- kandsin teda, tundsin teda, imetasin teda...

Ma tahan veelkord öelda, et ma ei ole vaktsiinide vastane, kuid mind ajab vihale, et kõiki lapsi mõõdetakse ühe mõõdupuuga. Neid ei näha kui indiviide, vaid peab, peab, peab. Iga ema teab oma last kõige paremini ja tuleks ikka vaadata tervise aspektist ning kui lapsel on mõned muud probleemid tervisega, siis tuleks mõelda, kas on vaja teha? 

Mis mulle Norras meeldib on see, et ei pea mingisugusele paberile mingit allkirja andma. Vaktsiin on vaba valik, ilma allkirjata ja nii ta peakski olema, kuna mitte keegi ei vastuta kui sinu laps sureb vaktsiini tagajärjel või jääb halvatuks- ups, no juhtub. Haruldane.
Aga kui ma otsustan mitte teha, siis ma oleks nagu sarimõrvar või pedofiil, vot nii haige. Aga keegi ei too mulle surnud last tagasi või ei ravi minu vigast last terveks. Siis olen telekas jõulutunnelis kõik annetavad minu vigasele lapsele raha, et ma saaks temaga käia erinevates füsioteraapiates, kuna riik laiutab käsi, et ettenähtud ravi on nii palju ja ülejäänud maksa ise.

Igat last tuleks vaadata individuaalselt, seda ma sooviks panna iga perearsti südamele. Anda emale kätte leht, kus on kirjas ka kõik ohud ning koostis, millest koosneb vaktsiin. Ma leian, et igal emal on õigus seda teada, isegi kui teda ei huvita, siis ta peaks selle läbi lugema. See on minu arvamus. Ma ei propageeri mitte vaktsineerimist, vaid tahaks avaldada vaid omapoolset arvamust ning viidata sellele, et kõik lapsed ei ole ühesugused.


M.A 

6 kommentaari:

 1. Anonüümne10.10.16

  Tänu sellele, et moodne meditsiin ei lähene vaktsineerimise küsimusele Sinu kirjeldatud suhtumisega "Iga ema teab oma last kõige paremini ja tuleks ikka vaadata tervise aspektist ning kui lapsel on mõned muud probleemid tervisega, siis tuleks mõelda, kas on vaja teha" saadki sa endale sellist suhtumist lubada. Ehk siis sinu vajadus neid vaktsiine teha oleks kordades suurem kui nii 50% emadest, vaataks oma last ning ütleks, et tema teab paremini kui teadus ja arstid (tema on lapse ju sünnitanud ja imetanud teda) ning otsustaks mitte vaktsineerida või vaktsineerida kunagi defineerimata tulevikus. Tänu sellele, et suurem osa vanemaid siiski veel tänapäeval usaldab arste ja teadust ning teeb need vaktsiinid on ka kaitstud need lapsed, kelle vanemad "teavad paremini". Ning kaitstud on ka need lapsed kellele reaalselt päriselt ei saa tervislikel põhjustel vaktsiine teha. Kaitstud on ka need lapsed, kelle vanemad ei saa endale lubada vaktsiine või tüütud vaktsineerimas käimist (õnneks Eestis pole probleemiks, kuid on riike, kus mõlemad vanemad suhteliselt kiirelt peale lapse sündi on rahalistel põhjustel sunnitud tagasi tööle minema ega saa seetõttu edasi tagasi arstide vahelt voorida). Ühesõnaga, on Sinu ja paljud paljud teised lapsed kaitstud tänud sellele, et suurem osa vanemaid lasevad oma lapsed vaktsineerida. Ning seda ei maksa unustada.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ei vaidle vastu. Enamus tunnevad, et vaja vaktsineerida ning usaldavad arste siis palun väga. Mina lihtsalt olin väga vaktsiinide usku ja peale seda kui laps oksendas sappi välja siis oli ikka maailma halvima ema tunne, kuna sinna minnes juba tundsin, et seest keeras ja miski hoiatas aga no mina ju kuulasin arste. Peale seda istusin maha ning hakkasin googeldama iga vaktsiini kõrvalmõjusid ning koostisosi. Sealt ka minu otsused. Mina tunnen oma last hästi. Ma dokumenteerin iga pisi asja ülesse ja sealt on ka mul täielik ülevaade tema tervisest seega ma tean väga kuradi hästi mis mu lapsele tuleks ja ei tuleks teha.
   Ja lõpetuseks minu lapsest ei sõltu sinu lapse tervis. Vaktsineerituid lapsi maailmas on nii mis 5-10%. Aasia, Lähis-Ida, Lõuna- Ameerika ja Aafrika- seal vaktsiinid on rikastele, kuid ometi me ei kuule nendes maailmaosades mingeid epideemiaid peale zika ja ebola.

   Kustuta
  2. See viimane lõik- ei kuule muid epideemiaid peale zika ja ebola nüüd küll päris tõsi ei ole. Jah, epideemia välja kuulutamiseks on omad reeglid, aga see hulk lapsi, kes Aafrikas, Aasias surevad, on täiesti üle mõistuse. Ma soovitan lugeda WHO kodulehte, see annab päris hea ülevaate nakkushaigustesse haigestumise ja suremuse kohta, nt leetritesse üksi sureb ligi 200 000 last aastas. Loomulikult on kolmanda maailma riikides teised probleemid peale vaktsineerimise, mis haigestumisi soodustavad, eelkõige hügieenitingimuste puudumine. Aga ma ei tahtnud üldse hakata moraali lugema vaktsineerimise ja mitte vaktsineerimise kohta, lihtsalt tähelepanek ühe lause kohta :)

   Kustuta
 2. Eelmisele kommentaatorile - mina ei ole oma lapsi vaktsineerinud ja mul on ausalt suva, kelle arvelt nad nn terved on. Kui see tähendab seda, et mina ei pea oma lastele tarbetuid ravimeid laskma sisse süstida ja sina nt oma lapsele seda hea meelega teha tahad, siis on ju win-win? :)

  VastaKustuta
 3. Anonüümne12.10.16

  Ma olen ka seda meelt, et päris kõiki vaktsiine, mis pakutakse, ei pea ikka tegema ja tuleks ise see nimekiri kriitilise pilguga üle vaadata. Mina ei lasknud ka nt rotat teha ning tagantjärgi mõtlesin, et tuberkuloosivaktsiini oleks võinud ka ära jätta. Ja see argument "vaktsineerimata lapsed elavad vaktsineeritute arvelt" on ikka täielik pullikaka ju! Tuberkuloosi puhul elab siis suurem osa Euroopast Eesti arvel?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa, samuti ka b hepatiiti ei tehta paljudes või enamus lääne euroopas. Täna käisin perearstil ja ütles mulle nii, et soovitan teha mitmik vaktsiini vähemalt. Ütlesin, et selle teen jah ära aga pneumokokkist keeldusin. Sis naeris ja ütles, et ah see muude asjade kõrval tühine, et tema ka ei näe selle vaktsiini vajadust. Vähemalt üls aus arst- iraanlanna. Norrakad kõik kaagutavad ühte aeda :D

   Kustuta