13.12.16

Avatud Lasteaed

Oktoobris alustasin Aroniga avatud lasteaias käimist. Maksab see 20 krooni laps see on siis umbes 2€ ja ajalist limiiti ei ole. See on mängutoa laadne aga toimib kui lasteaed. Igasugu erinevaid põnevaid mänge ja tegevusi teevad kaks naist seal, keda võib nimetada siis kasvatajaks. Aron, skeptik nagu ta on, istus mul süles seal pea kuu aega. WCsse ei saanud ilma temata minna või korraks toitu tooma kõrvalt ruumist, kohe oli kisa lahti. Mõtlesin, et see laps vist jääbki igavesti minu külge rippuma. Kuid oh imet, tunneli lõpust paistis valgus ning poiss äkitselt avastas, et mind ei ole vaja ja asus ise avastama ja mängima. Sain teiste emadega jutustada, sain vetsus üksinda käia ning sain lõpuks ka tooli peal istuda. Aron kappas ringi rõõmsalt ja tegeles oma asjadega. Emasid on seal üle maailma ja kultuuriruum seinast seina.

Väga palju erinevatest kultuuriruumidest emasid/isasid ja lapsi käib seal. Näiteks üks ema on Egiptusest pärit, kuid on 20 aastat elanud Itaalias. Siis seal käib üks kohalik naine, kes näeb üpris vana välja, olemaks ema. Küsisin talt, et oo su laps nagu oleks täiega kusagil lõunamaal päikest saanud. Ja siis ta rääkis päris pika ja õõvastava loo sellest armsast 18 kuusest tüdrukust.

Lapse isa somaalane ja ema alkohoolikust narkomaan- norrakas. Laps võeti kohe sündides emalt käest ja sellest naisest sai hooldaja ja nüüdseks ka ema armsale tüdrukule.  12h pärast sündi tehti talle operatsioon, kuna nina oli blokeeritud ja beebi ei saanud hingata. Tal oli veel midagi söögitoruga, ning vajas ka selle korrigeerimiseks operatsiooni, mida teostati Londonis.  Uskumatu kui positiivne ja energiline on see tüdruk. Ma kuulasin selle naise juttu ja tahtsin sealsamas lihtsalt nutma hakata. Mis kuradi emad siin maailmas olemas on. Kuidas üks ema suudab midagi sellist teha oma lapsele. Siis see tüdruk tuli minu juurde ja ronis mulle sülle. Tema nimi on Olivia. Nii armas ja väga sotsiaalne tüdruk. Aron ei roniks elusees ise kellelegi sülle- looda sa.

Meil mehega on plaan lapsendada laps kas Süüriast või Etioopiast kusagilt, kuna neid on seal nii palju kes vajavad abi ja Norra riik lubab seda, kuna siin on lapsendamine väga populaarne ning ka selletõttu ei jagu lapsi. Protsess on iseenesest väga keeruline ja aeganõudev. Täpsemalt sinna süvenenud ei ole, ilmselt esmalt vaja õppida norra keel puhtalt ära, teiseks kas üldse mitte Norra riigi kodanikud saavad lapsendada? Igatahes see on meil mehega mõtteis, mingit kindlat plaani ei ole paika pannud ning ei ole ka uurinud sügavamalt selle kohta. Tänavapildis aga on näha palju lapsendatud lapsi kohalikel, mujalt maailmast- kahte asiaadist venda nägin kahel kusagil 50ndates paaril, lapsed olid seal 12-14aastased.

Kui nüüd tagasi minna avatud lasteaia juurde, siis üsna kirju on seal seltskond. Üks naine on seal Kuubast pärit, kes tutvus oma norra abikaasaga interneti teel. Mehe jaoks oli see siis kolmas abielu- kaks esimest mingi kahe aafriklannaga, mõlemaga sai ühe tütre ja viimasest abielust ka tütar, kes on Aroni vanune (14 kuud). Ema on üli hoolitsev ja võib öelda, et korralik kanaema. Jookseb tütrel sabas pidevalt: mi amore , kuhu sa lähed. 

Siis meil on üks naine, kes on Sri-Lankalt pärit. Tema tütar on kohutav. Väga vägivaldne- enamus emad kardavad oma lapsi ilma valveta jätta. Aronit lükkas ta peaga vastu lauda, tõmbas küüntega üle näo ja on mitmeid kordi temalt asju kiskunud, ning löönud- ema vaid raputab last ja siis kallistab. Ma ei mõista, mida see siis ütleb lapsele? Mis signaalne annab? Kas te tegi halvasti või hästi? Mitmed on kaebanud ka kasvatajatele, kuid muutunud midagi ei ole. Ma ei oskagi öelda, mis oleks lahendus. Laps on maksimum 2 aastane.

Seal tutvusin ka kahe naisega, kes tulid Norra asüüli. Esimene naine on Afghanistanist pärit, tema koos oma õega võtsid selle pika teekonna ette nii jalgsi, kui ka teiste põgenike abiga, et jõuda Euroopasse. Tema vanemad on hetkel Pakistanis, algselt olid nad seal põgenike laagris, kuid tütred saadavad raha neile, seega on nad nüüd parema elu peal.

Teine naine on pärit Kurdistanist, Iraagist. Tema tuli sõja ajal siia ja on nüüdseks elanud üle 10ne aasta Norras. Keel on puhtalt suus ning ka lapsed räägivad ilusasti Norra keelt. Mida palju eestlased ei mõista on see, et enamus rahvused väljapoolt Euroopat on suutnud õppida norra keele puhtalt ära- isegi Kuubalt pärit naine, kes on riigis olnud 2 aastat vaid. Kuid koos leedulannaga ei ole me suutnud norra keelt ära õppida 2 aasta jooksul. Kuna inimesed, kes tulnud kas Aafrikast või Lähis-Idastki, siis nemad ei oska inglise keelt, seega on nad sunnitud õppima norra keele ära. Mina aga valdan väga hästi inglise keelt, ning norrakad väga kiirelt hakkavad inglise keeles rääkima ja sinna see minu praktiseerimine kaob.

Aron on nii tubli- ta saab kolmest keelest aru- norra, eest ja inglise, ta on sotsiaalne ja viisakas Kõik tulevad ja kiidavad, et milline härrasmees ta on. Samas minule on see kohati suur peavalu . Nimelt, Aronile meeldib kõigile oma toitu jagada, seega kallis lõbu mulle. Iga päev tulen nagu jõuluvana, suure kotiga uksest sisse ja Aron väike päkapikk jagab toitu laiali.  Ka lahkelt jagab mänguasju teistega. Kurb vaadata vahel, kui mõni tuleb ja nahaalselt kisub talt mänguasja käest ära.

Mul viimasel ajal tekkinud suur paanika lasteaiaga seoses, kuna augustis on tal sinna minek. Kohe üldse ei tahaks- ta on nii hella hingega, ta on heasüdamlik ja siis ma näen iga päev, kuidas mõni tatt tuleb ja lööb temast seda headust välja. Eks iga ema tahab, et tema laps kasvaks suure pehme kookoni sees, kuid kahjuks see pole reaalsus. Saan vaid leida talle parima lasteaia ning olla hea ja kaitsev ema.


M.A


3 kommentaari:

 1. Oii kui vahva on lugeda nii rahvusvahelisest lastehoiust. Enne kui ise lapseootele jäin, reisisin hästi palju ja armastan vaadelda erinevast rahvusest inimesi. Lihtsalt vahva!

  VastaKustuta
 2. Mul Lauraga sama jama. Ta on nii lahke ja alati pakub teistele oma mänguasju või teeb pai või võtab käest kinni ja tihti saab selle eest lihtsalt kolakat teiste laste käest või lükatakse teda vms. Nii kahju tast, alati vaatab nii segaduses ja veekalkvel silmadega mulle otsa siis. Aga vb selline asi kah hooti ja varsti on täis kadekopsid valmis.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jaa mul sama. Aronile on mitu korda pandud vastu nägu ja no nii kahju on :(

   Kustuta