27.2.17

Veidi juttu asüülitaotlejatest

Olen pikalt mõelnud kirjutada Süüriast ja eriti just põgenikest, kes saabuvad Euroopasse. Olen mõelnud mitmeid erinevaid viise, kuidas avada veidikenegi eestlaste silmi, kuid mitte ükski viis ei sobinud, kuna isiklik kokkupuude on see, mis tegelikult puudutab hinge ning paneb kirjutama.

Ma alustaks sellest, et ma süüdistaks kõige enam Eesti meediat, kuna on algusest peale kallutatud. Õige sõna on klikimagnet, kuna üks uudis ''pagulaste kohta'' ja kommentaare on rohkem, kui terve delfi peale kokku ning need kommenteerijad ei hoia tagasi mida nad arvavad- muidugi sõnavara on selline, et saad kohe aru kellega tegu on. Põhimõtteliselt lastakse uudistesse selekteeritud lugusid, kuna kedagi ei koti, et USAs on massimõrvad iga nädalased. Iga nädal jalutab püssimees kusagile sisse ning laseb keskmiselt maha 5-10 inimest. Ühesõnaga visatakse pidevalt õli tulle ning sellega toodetakse aina rassiste ja natsionaliste juurde. 

Nende natsionalistide väide on, et kaitsevad oma riigi huve. Soomest? Enamus kõvad natsionalistid käivad Norras-Rootsis-Soomes tööl ja siis tulevad nädalaks koju ja on kõvad mehed. Üleüldse nende arusaam terrorismist on väga puudulik. 

Kes on terrorist?
Üldiselt mõistetakse terrorismi all vägivalla kasutamist või sellega ähvardamist poliitiliste, sotsiaalsete või usuliste eesmärkide saavutamiseks. Samuti võidakse terrorismi all mõista ükskõik millist türanniat. Ka konventsionaalsete või valimatute (asümmeetriliste) relvadega mitteriiklike organisatsioonide või üksikisikute sooritatud vägivallaakti või sellega ähvardamist, mis külvab hirmu ja on suunatud eelkõige tsiviilisikute, aga ka infrastruktuuri vastu.Terrorism aga tähendab poliitiliste rühmituste, ususektide ja teiste mitteriiklike organisatsioonide ja ka üksikisikute toime pandud vägivalda tsiviilisikute vastu.

Vihale ajab ka meedia kallutatus: Breievik- lihtsalt üks massimõrvar (delfi), kes tappis püssiga 69 inimest, enamus neist lapsed ja Oslo pommiplahvatuses hukkus 8 inimest. Kui googeldada Pariisi tulistamine, siis algavad uudisteportaalides pealkirjaga ''Terrorism..'' Samas lugedes eelpool toodud definitsiooni terrorismi kohta, siis Breievik oli ja on terrorist. Saksamaal elades nägin ma palju demonstratsioone: Aafriklased soovisid miskit seal, ma ei mäletagi mis see oli- vist oli sõjalise sekkumise peatamist vms. Siis mingid hipid soovisid maailma rahu ja siis neonatsid- terve linn piirati sisse. Mäletan tol õhtul me passisime kodus, kuna need viskasid tänaval Molotovi kokteile, panid autosid põlemad ja rüüstasid. Need on need kõige hullemad, see oli õudus kuubis. Miks me sellest ei kuule? Kuna sakslased ei soovi neile võimu anda ehk meedia on omaette võim  ning sellest kirjutades meediaväljaanded annaksid rohkem indu sellistele debiilikutele ja Saksamaa on kätte saanud oma vitsad valusalt, seega kui vaja meediat kontrollida- seda tehakse.

Ma olen varasemalt rääkinud, et käin avatud lasteaias Aroniga. Siin lapsed mängivad ja emad on juures. Hiljuti tulid siia kolm ema Süüriast- kõik põgenikud. Kelle lugu traagilisem, kellel veidi paremini läinud. Mäletan esimest korda, kui nägid neid, siis nad ei osanud mitte üht sõna ka norra keelt, kaks kuud hiljem ja räägivad täiesti vabalt. 

Esimene ema on pärit Damaskusest, ta on 25 aastane, kaks last- 5 ja 6 aastased. Mees peksis teda ja lapsi julmalt. Lapsed nägid oma isa väga harva, noorem ei mäletagi oma isa. Norra saabudes naine lahutas mehest. Rääkisin veidi temaga sõjast. Ütles, et algus oli šokk kõigile, näha surnuid inimesi lebamas tänavatel, eriti raske oli näha väikeseid imikuid ja lapsi surnuna- sadade viisi. Siis, mida aeg edasi seda vähem sa paned tähele ning selline elu muutub igapäevaseks. Siis ta mõistis, et see olukord ei ole igapäevane, et lapsed ei tohiks üles kasvada hirmus, et iga päev võib olla viimane. Ema hirmus, et ta poeg värvatakse sõjaväkke võitlemaks millegi eest, millest tal pole aimugi- et teda sunnitakse tapma lõpuks oma naabreid. Nii nad läksid ja tulid siia. Rääkisime ka lastest, et silmnähtavalt on neil trauma. Tütar on väga endasse tõmbunud ja poeg kiuslik ning vägivaldne. Mõtlengi, et peaks soovitama laste psühholoogi, kuna need traumad vaid ajaga süvenevad. Lastest on kahju ja ka emast, tema süda on soe ja õiges kohas.

Teisest kahest emast ma väga palju ei tea. Üks nendest on rase ja tal on väga hea mees. Nad on Aleppost pärit. Mees tuleb iga päev laulutunniks sinna, võtab oma tütre sülle ja laulab temaga. Nii palju kui araabia keelt oskan, alati tervitan neid hommikuti As-salāmu ʿalaykum  ja see teeb ta rõõmsaks. 

Ma ei kujuta ettegi, mida need lapsed on pidanud läbi elama. Ma vaatan oma last ja mõtlen, et ma oleks valmis tema nimel kõigeks. Oleks valmis teda süles tassima tuhandeid kilomeetreid. Mitte ükski laps ei tohiks ega peaks kasvama sõjakoldes. See on meie kohustus võtta vastu need perekonnad ja aidata neid. See on rumal arvamus, et nad tulevad maksumaksjate rahadel peesitama- ei tule. Paberi majandus võtab lihtsalt nii kaua aega ja neil EI OLE lubatud tööle minna selle aja sees ,kui ei ole pabereid korda aetud.

Paljud põevad, et nad ei integreeru? Süüria EI ole Saudi Araabia, kus naine on samal tasemel kui koer. Süürias üldjuhul ikka naine ise valib, kellega abiellub. Nende riietused on väga modernsed, isegi Türgi naised on konservatiivsemad, kui süürlannad. Mäletan Jordaanias isegi mitmeid kordi mainiti, et need süüriast arvavad, et elavad Euroopas, et naistel nii ümber riided. Samas Jordaania olemuselt oli n.ö liberaalne kuid siiski seal naised käisid burkades- enamus. Siin Norras burkades naisi ainult Somaaliast näinud.

Minu jaoks on alati olnud religioon huvitav teema. Mul kodus isegi koraan ja seda päris lõpuni ei ole lugenud, kuna ikka päris keeruline süsteem. Samas islam on absoluutselt midagi muud, kui üks tavaline inimene arvab. Naiste katmine ei alga sõnadega koraanist vaid see algab kultuurist ja pole mitte mingisugust pistmist religiooniga. Huvitav aga on see, kuidas kõik tõlgendavad koraani enda jaoks- mida liberaalsem riik, seda rohkem tõlgendatakse hijabi kandmist kui valikulist- see on jumala ja naise vaheline otsus. Samas siin avatud lasteaias on egiptusest pärit naine, kusagil 40ndates ja tema ütles, et jumal ütles, et naine PEAB juuksed kinni kandma. Inglise keelses versioonis on aga, et naine VÕIKS. Üks on aga kindel- enamus islami riikides kus ma käinud olen- taunitakse Saudi-Araabia arusaama islamist. Nende jaoks on see vale ning radikaalne.

Mis mind ennast morjendab on vaikust Imaamide poolt, nemad kui islami esindajad peaksid maailmale seletama, isegi kui nende jaoks on see iseenesest mõistetav, et need mida terroristid korda saadavad Allahi nimel on vale, siis tee suu lahti ja ütle seda ka maailmale. Kuid nad ei tee seda- ei teagi, kas hirmust aga mina leian, et selline käitumine ajab segadusse maailma ning jätab ruumi inimeste kujutlusvõimele.

Need inimesed, kes on jätnud oma kodumaa ja siia Euroopasse tulnud on väga töökad. JAH, mitte kõik ei ole toredad, nagu ka mitte kõik eestlased. Need moslemid, kes tulevad peavad töötama mitte vaid oma pere heaks, vaid ka suguvõsa heaks, kes ei olnud nõus või ei saanud tulla Euroopasse. Nad töötavad topelt, kuna pereväärtused on hoopis teised. Kui Eestis ehk kedagi kotib mitte jätta laen oma laste kanda, siis seal vanemad teevad kõik oma laste ja sugulaste heaks. Kui peaks sugulastest keegi orvuks jääma, nad lapsendavad selle lapse, isegi kui see peaks tähendama, et nad saavad vähem süüa. Eestis aga kas sa lapsendaksid oma onupoja tütre, kui mitte kedagi sellel lapsel ei oleks ja ta jääks orvuks? Nemad ei mõtle, et see on suur vastutus vaid, et nii on ja peab.

Ma ei suru oma vaateid peale, eks vihane inimene ikka vihkab edasi, kuid asjad ei ole must ja valged. 

M.A

5 kommentaari:

 1. Anonüümne7.3.17

  Saudis on hetkel suured muutused. Näiteks Muttawalt võeti õigused üleöö. Naised koertega samal tasemel? Tõesti, on naisi kes on täieikult mahrami kontrolli all aga terve süsteem on muutumas. Õigus ise iqaamat taodelda, õigus lahutada. See kõik on viimase poole aasta jooksul muutunud. Kahju, et Sa Saudit nii üldistad. Muutuseid muudkui tuleb ja naiste koha pealt ainult paremuse poole. Ps koraani tõlgendab kahjuks igaüks kuidas heaks arvab. Inglise keelset tõlget 100 % usaldada ei tasuks.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vot seda ma Saudi kohta ei teadnud ja ainult tore kuulda! Ma viimasel ajal ei ole nii usinalt lugenud inimõiguste raporteid, ilmselt peaksin seda tegema.
   Koraaniga on jah sellised imelikud lood, selle inglise keelse tõlkega- ma olen leinud 3 täiesti erineva sisuga koraani. Ilmselt tuleb õppida ära araabia keel, et tegelikult aru saada.

   Kustuta
 2. Väga huvitav lugemine. Sa võiksid Delfisse selle teemalise arvamusloo kirjutada, lihtsalt selleks, et oleks ka säärane vaatevinkel esindatud.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma kardan, et isegi sellest ei piisa. Inimestel on elementaarne inimlikkus kadunud südamest. Üks surnud Süüria laps on positiivne sündmus, kuna jälle üks "potensiaalne" terrorist suri.

   Kustuta
 3. Maariya4.4.17

  Mannu, see artikkel on iga vaga hasti kirjutatud ja noustun sinuga taielikult.

  VastaKustuta