5.5.17

Kas mütsiga või mütsita?

Kui ma ei oleks ühenduses Eestiga ehk ma ei oleks olnud beebigrupis, siis ilmselt oleks mul laps juba pikemat aega ilma mütsita aga kuna ma liitusin Eesti beebigrupiga, siis tegin nii nagu kõik Eestis tegid. Näiteks panin imikule talvekombe selga. Ostsin idiootlikult paksu talvekombe, mida ta mitte iialgi ei kasutanud või noh ühe korra ja siis ta higistas end poolsurnuks- väljas oli -15c. Norrakad aga panid imikud soojakotti meriinovillase kombega. 

Kui mul poiss sündis, siis panin talle mütsi pähe kuna ta pea oli  verevalumeid ja sinikaid täis. Ma ei suutnud seda vaadata lihtsalt. Kusagil nädalaga paranesid need ja sellest ajast alates oli ta mul ilma mütsita kodus. Ka peale vanni oli ilma mütsita, samas Eestis aga kõik imikud kannavad mütsi. Nii kodus olles, peale vanni, õues olles, suvel olles- misiganes olles. Olen kuulnud seda ´´soojus läheb pea kaudu välja´´ juttu, kuid siis peaks Lääne-Euroopa tühermaa olema?

Minu jaoks on see liiga liig- aga see on minu enda arvamus, mille olen loonud ringi reisides just Lääne-Euroopas. Siin müts käib pähe talvel. Imikutel on hästi õhukene meriinovilla müts ka talvel kuid nad on soojakoti sees jällegi.

Nii kui siin ilmad soojemaks läksid, võtsin poisilt mütsi peast ja lasin tal olla. Rääkisin ka mehega oma dilemmast, et kas siis ikka peaksin tuulega selle pähe panema või lasen olla. Siis mees rahustas, et laps peab harjuma tuulega, muidugi kui tuul on selline, et viib kõrvad minema, siis absoluutselt aga meie kliima ongi tuuline- krt tuulevaikseid päevi aastas on heal juhul VIIS.

Mina lapsena kandsin mütsi vist kolm esimest eluaastat iga päev, kogu aeg- läbi suve. Tulemus: Mu kõrvad ei kannata tuult- isegi kui väljas on 30 kraadi sooja ja tuul, siis mul kõrvad hakkavad valutama. Ratast käisin alati suviti sõitmas nii, et panin kõrvatropid kõrva, kuna mütsiga oleks liiga palav olnud. Ma ei taha sama elu oma lapsele, samuti ka üleriietamisega. Kui mu jalad veidi külma saavad, siis jooksen vetsu vahelt nagu hull. Ei mul ei ole olnud kõrvapõletikku ega jalgade külmetamisest ma ei saa põiepõletikku aga no ebareaalne, et ma pean oma jalgu pidevalt soojas hoidma ja kõrvad kaetuna ringi käima.

Eks iga ema ise teab oma last kõige paremini ja ´´ parem karta kui kahetseda´´ lause- mõelge ennem sellele, mis see täpsemalt tähendab. Üle ei tasu ka mõelda, sedasi võid hoopiski teistpidi kahju teha. Mäletan mul pidevalt oli probleeme kurgupõletikuga, samuti minu isa vaevles selles. Tema arst siis lõpuks soovitas karastamist, et viska sall kaelast ja joo otse külmkapist vett. Tegin sama moodi, välja arvatud salliga, ma talvel suur salli kandja ikkagist kuid selle külma ja soojaga just ning tõepoolest kadusid mul need probleemid. Lööge mind risti aga poiss saab otse külmpakist tuubikaid juba 6 -7 kuuselt, kui mõni lahtine pakk oli mul külmkappi pandud siis ei viitsinud hakata soojendama vaid sai otse sealt. 

Õues viludas +8c


Õues viludas +16,9c
Õues viludas +14,9c
Ma ei halvusta ühtegi ema vaid tahan tuua välja veidi laiemat maailma pilti. Paratamatult Eestis elades teed täpselt nii nagu kõik teevad ja ei küsi miks, sest nii peab ja nii on. Samas ma ei kiida heaks norrakate moodi, kus beebiujumisest väljudes väikesed 6 kuused pead paljad +3c istuvad vankrites. Peale beebiujumist ma talle alati mütsi pähe pannud, kuna ma ei saa kindel olla, et kõik vesi on tema kõrvadest välja tulnud.

Minu moto on see, et kusagil alates +12c laps ilma mütsita, olenevalt siis kus ja mis ilm on. 

M.A

5 kommentaari:

 1. Seda, et Eestis lastel kodus või peale vanni mütsid koguaeg peas on, kuulen küll esimest korda :D Pole foorumites/gruppides käinud ja minu õed ja sõbrannad on samuti lapsi mütsivabalt kodus hoidnud, seetõttu olen isegi sama rada läinud. Päikse käes panen ikka mütsi pähe, mul hakkab endalgi lauspäikse käes kohe paha. Aga tõesti - ka minul iga tuulega kõrvad valusad, päikse käes hakkab kergelt paha ja külmade jalgadega jooksen wc vahet, nii et su jutus on iva. Peaks last ja tegelikult ennastki võib-olla natuke karastama.

  Sellega meenub kohe eestlaste "ainult rinnapiim, muidu oled hoolimatu ema", kuigi teistes riikides (nt Prantsusmaal) ei soovitata üldse väga rinnaga toita ja ei usu, et sealsed lapsed nüüd nõrgemad või rumalamad kõik on. Ikka lihtsalt kultuurierinevus. (Pooldan ise ka rinnapiima, aga see RPA stigma Eestis tundub natuke liiga paisutatud).

  Igatahes jõudu ja tervist! :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Eks see ringkonniti on erinev, mulle lihtsalt just kõrvu jäänud see tugev mütsi kandmise kultus :D

   Päikese käes loomulikult kannan isegi mütsi, peavalu saab sellest kuumusest. Selle rinnapiimaga jah, siin Norras on ka rinnapiim ikka igati soovitatav aga ei vaadata imelikult kui antakse pudelit ja mingeid avalikke debatte samuti sel teemal ei ole, et kas rind või pudel või avalikult või mitte. Iga ema ise teab ja teeb, kedagi ei halvustata selle tõttu. Mäletan keegi kirjutas, et tema jaoks on tülgastav avalikult imetamine. Mingid pseudoprobleemid inimestel :D

   Aitäh :)

   Kustuta
 2. Kuigi ise hakkan just lõpetama rinnaga söötmist siis juba alguses mõtlesin, et kui on vaja RPAd siis on vaja. Last nälga ei jäta. Minu meelest "fed is best" ehk siis peaasi et laps oleks söödetud. Mütsi teemaga olen kindlasti nõus. Suveks on suvemüts lapsel, elan Vahemere ääres kus suvel on 40kraadised ilmad tavalised, ei lähe ise mütsita ja ei saada last ka mütsita sellise paikese kätte.

  VastaKustuta
 3. Anne-Mari20.5.17

  Minu lapsed on ka alati pigem õhemalt riides (talvekombe sai neile eelmise talve jooksul selga nii harva, et seda saab ilmselt ühekäesõrmedel kokku lugeda). Muuseas kannavad nad talvel kahekordseid trikotaažmütse. Ma ise oleks neilt juba ammu ka kevadised ühekordsed trikotaažmütsid peast võtnud, aga nad nõuavad ise mütsi :D Haiged ei ole, külma ei kurda :D

  VastaKustuta