26.8.17

Ma armastasin terroristi

Avastasin, et sõbrannal oli käsil huvitav raamat ja endalgi tekkis huvi selle vastu. Apollos on hetkel ka soodukas raamatule ehk 7,50€ varasema 21,35€ asemel.


Raamatu kirjeldus:

See on tõestisündinud lugu Anna Sundbergist, noorest heal järjel keskklassi rootsi naisest, kes liitub džihadistidega ja jääb nendega 16 aastaks. Tema lugu saab alguse 1994. aastal üksikust salafistide grupeeringust Rootsis. Naine järgneb oma abikaasale, kelle USA kuulutab hiljem ülemaailmselt tagaotsitavaks terroristiks, ning satub nii Tšetšeenias asuvasse salajasse treeninglaagrisse kui ka Bashar al-Assadi vanglasüsteemi. Anna Sundbergi tunnistus on erakordne ja seda ka rahvusvahelises plaanis. Islam oli esialgu naise jaoks täiesti uus viis maailma tõlgendada. Ta oli võlutud kenadest usule pühendunud meestest, keda näis huvitavat rohkem naiste sisemine ilu kui väljanägemine. Ent Anna Sundberg pigistas silmad kinni paljude selliste asjade ees, mis oli  meeste käitumises ebainimlikku ja isegi kuritegelikku. Vaid mõned mehed, ja peaaegu mitte ükski naine, on julgenud või saanud avalikult rääkida džihadistide igapäevaelust. Lugu, mille Anna raamatu kaasautori Jesper Huori abil esitab, on korraga intrigeeriv ja hirmutav. See on tema tee ekstremismi ja sealt välja. Ta soovib oma jutustusega näidata, et oma elu on võimalik muuta ja inimesed ei pea elama salapärase plekiga oma minevikus. „Ma tahan, et mu lapsed võiksid olla minu üle uhked, et julgesin seda teha,” kirjutab Anna.

Antud raamatut ei saa lugeda eelarvamustega, sest väär mõtetega, võib seda tõlgendada väga valesti. Lugemiseks on vaja palju empaatiat ja samastamist- kuna tuleb aru saada kuidas ta jõudis ekstremismini. 

Ilmselt meestel on raskem mõista, mida tähendab keha puhtus. Kui seda rüvetatakse vastu meie tahtmist, siis taoline teguviis lõhub miskit puhast ja puutumatut naise hinges. Enamuste jaoks on see eluaegne trauma, millega tuleb tegeleda ja ajapikku taasehitada oma enesekindlus ning usk puhtusesse.

Mind häiris raamatu puhul see, et oli kirjutatud väga lihtsakoeliselt ning puudusid väga tõsistel situatsioonidel emotsioonid. Üle-üldse oli raamatus väga vähe emotsionaalsust, kuigi olukorrad, kus ta viibis olid šokeerivad.

Ka raamatu kaas-autor kirjutas, et lõpuni välja ta ei suutnud aru saada loo autorist. Samas 16 aastat ajupesu, kus naine on sekundaarne, kui sedagi ühiskonnas ning emotsioonid ja tunded ei ole avaldamiseks vaid enda teada jätmiseks.

Lugejatel võiks olla mingi baasteadmine maailma olukorrast ning islamist, kuna selle raamatu põhjal on väiklane mõelda, et islam ongi selline.

Tegelikult ei ole. Islam on hetkel lõhestumise äärel- üks pool võitleb selle nimel, et kõik oleks ja toimiks nagu 1400 aastat tagasi. Teine pool aga liigub tänapäevaga kaasas ning kahtleb. Kaheldakse just kahemõttelistes lausetes, kui ka iganenud karistusviisides. Kristlus tegi läbi samasuguse tee, siiski pole ta veel jõudnud täielikult tänapäeva, kuid ollakse 600 aastat islamist ees ajaliselt. 

Selles raamatus on esindatud islam, mis on ajupesuks loodud. Võetud koraanist välja mõtted, moonutatud neid oma vajadustele ja söödetud lihtsameelsetele. Siit saab ka aimu, kes Euroopas on põhilised ekstremistid ja miks. Kus toimusid põhilised terroristide treeningud ning kuidas toimus värbamine.

Raamat oli väga huvitav, lihtne lugeda, kuid millegi pärast ei pannud see mind kaasa tundma selle naise kogemustele, kuna tema ise otsustas kõik. Samas loen raamatuid, kus naistel ei ole mitte mingisuguseid valikuid, neid sunnitakse, müüakse ja nad peavad. Anna oli väga õnnega koos, et hullemini tal ei läinud- et ta oma lastest ilma ei jäänud, on ime.

Raamatut lugedes läbis mind üks sõna:
Uskumatu!

See raamat on uskumatu aga tõsi. Soovitan!

M.A

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar