2.11.17

Kümme Nõuka-aegset viga, mida lastega tehakse

1. Lastele topitakse müts pähe kohe, kui tal nabanöör on läbi lõigatud. 

See müts püsib tal peas esimesed 4-6 kuud kodus olles ( paremal juhul ainult vannist tulles).

Ma tean, et tiritakse välja miljon teadlast ja miljon põhjust, miks see müts peab tal peas olema. Taevas, isegi ma panin mütsi pähe, sest tol hetkel Eesti tarkus kõlas jube asjalikuna. Haiglast koju tulles viskasin mütsi nurka, tundus nii ajuvaba.

Tegelikult meie kodudes on keskmiselt 18-20 kraadi sooja. Kui te sellise temperatuuri ajal juba mütsi pähe panete, siis ongi nii, et lapsel on 365 päeva aastas müts peas, sest pole "sobivat" ilma. See on meie kliima. Leppima peab. Pigem keskenduge õhu niisutamisele (näiteks anumad vett täis kinnitada radikate külge ja õhutada tube piisavalt).

2. Nabaköndi ja silmade puhastamine igast ime vahenditega.

Hea, et ma selle hullusega kaasa ei läinud. Piiritus? Brilliant roheline? Saialille tinktuur? Kummelitõmmis? Möhh?Mulle öeldi puhas kraanivesi sobib. Panin vatitiku vee alla ja puhastasin sellega. Silmi puhastasin vaid keedu veega. 

Me ei ole kolmanda maailma riik, siin on puhas. Meie kodud on puhtad, ei? Vähemalt peaksid olema inimlikkuse piires puhtad. Sada aastat tagasi olid lood teised. Isegi kaevuvesi tappis.

3. Lapsed PEAVAD lasteaias magama.

See ajab mind eriti vihale. Lapsed ei pea midagi tegema, mida nad ei taha. Miks nad peavad magama seal? Kui laps ei soovi magada, siis kasvatajad peavad leidma talle muu tegevuse. Mäletan kuidas mind sinna voodisse sunniti. Vahtisin oma nari lage ja mõtlesin. Kui vahele jäin, et silmad lahti olid, siis läksin nurka seisma kuniks teised magasid.

Ja kallid vanemad, kui teie laps ei maga, siis te ei sunni teda voodisse ja ei proovi 6tundi teda lõunaunne panna vaid aktsepteerite tema mitte magamist. Ta on siis väsinud? Ja siis, see on tagajärg. Laste unetsüklid muutuvad ja võib tekkida palju hetki, kus ta ei taha magada lõunat. Minu oma lasi ikka korralikult nii. Paar kuud oli nagu oli ja siis magas. Jälle ei maganud mingi aeg jne. Nagu laske neil olla. Nõuka aeg on möödas. Ei pea elu kontrollima.

4. Lapsed ei käi lasteaias õues

Nagu miks? Tund aega on hea, kui päevas õues käivad. Ma ei mõista, laste rõõm on õues lund püüda, poriloigus laiutada, päikesepaistel d vitamiini püüda. Mul poiss on kella 11-12ni õues. Magab 50 min ja siis peale und söövad ja õue. Kokku 4 h päevas. Pange paksud riided endale selga, kallid kasvatajad. 

Ps: Väike nõuanne. Lapsed on mustad? Meie lasteaias on õues väike voolik. Enne kui tuppa lähevad, lastakse nad veega üle, et enamus muda ja pori eemaldada enne tuppa minekut. Toimib hästi.

5. Üleriietamine

Oktoobris aetakse juba talvekombed lastele selga. Püha taevas, miks? Miks te teete oma lastele seda, mida teie vanemad NSV ajal tegid. Beebid, kes ei liiguta, nendele lihtsalt osta soojakott korvi. Kui selleks võimalusi ei ole, siis rakendada üks kiht rohkem kui ise endale panete.

Liikuvate lastega tehakse just see suurim viga. Neile ei ole vaja panna ühte kihti rohkem kui meil, sest nad liiguvad ja püha taevas kus liiguvad. Eelistage villariideid. Talve kombe alla on täiesti piisav villa body/pluus ja püksid. Nad lihtsalt rahmivad saja kordselt ja kui keha higiseks läheb, vot siis on kellad. Keha jahtub maha ja siis lapsel hakkab külm. Veidi tuult ja jääb haigeks.

6. Lapsed topitakse ravimeid kurguni täis.

Oh juudas pisikene palavik- küünal; 
Veidi suurem- nurofen;
Laps nutab palju - küünal;
Lapsel on nohu- zyrtex ( ma ei tea kuidas seda täpselt kirjutada);

Nagu ma pole peale paraceti küünalde lapse puhul midagi kasutanud. Ei ole vaja talle toppida neid asju kergekäeliselt.

Palaviku alandamisega tegeleda ametlikult 38,6 alates AGA tegelikult ikka võiks vaadata ka kuidas laps ise on. Mina ei alandanud lausa 39,6ni. Ta magas , ärkas, nuttis, magas jne. Magas ühesõnaga selle palaviku välja ja ülejärgmisel päeval saatsin lasteaeda. Poiss jumala vinks vonks. Ei räägi, et peaks laskma lapsel piinelda, sest ema arvab, et pole vaja aga kehale võiks anda võimaluse võidelda ikka.

Muude löövete puhul või nohu puhul nagu jeesus laske olla lapsel. Nohust saab süstla ja NaCl lahti. Lased survega ninna ja nii mitmeid kordi. Tehke auru, tilgutage padjale või linale eukalüpti. 

Laske lapse kehal võidelda haigustega, kui te pidevalt sekkute loomulikku protsessi, siis lapse immuunsus ei suudagi õppida haigustega võitlema.

7. Lapse "õue" harjutamine

Kui ma siin Norras seda oma arstile rääkisin vaatas ta mind suu ammuli. Ütles, et pole kuulnudki. Et ainuke mida teab on, et kusagil üle -15c ei ole hea kohe vastsündinuga õue pikalt jalutama minna. Et vähe haaval. Alguses 10-15 min ja nii edasi.

Mul laps sünniks südatalvel ma paneks ta soojakotti ja jalutaks õue. Naljakas oli kuulda, et "harjutada" vaja :D Siiani kõlab naljakalt.

8. Lapsed peavad aastaselt potil käima ja ise sööma. Rind lõpetatakse päeva pealt ära, lutt minema ja pudelid ka.

Ugh. Aga kas laps tahab seda? Miks te ei kuula oma lapse soove. Et ta ei räägi teil, ei tähenda, et tal neid ei oleks.

Mina oma poisile oleks andnud rinda nii kaua kuniks ta oleks seda soovinud aga kahjuks minu piim sai otsa. Segu andsin talle aasta ja vahetasin vee vastu välja, kuna hammastele ei ole piim hea, kuid nägin ja sain aru, et pudel on talle vajalik. Lutist oli tal endal suva 10 kuuselt. Üks päev ei pannud ja ei igatsenud ka.

Pudel püsis kaks aastat. Siis sain aru, et ta on valmis temast loobuma ja eemaldasin pudeli. Laps küsis, kus on pudel. Ütlesin, et läks katki. Ja nii see jäigi.

Potil käimine- laps mul tõmbas siin paar päeva tagasi ise mähkme jalast ja pissis potti. Selge, ta ise avaldas soovi ja on valmis. Nüüd käib ise potil. Eks ikka juhtub, et laseb mööda või reageerib aeglasemalt aga ta ise avaldas soovi selleks. 

Mina toitsin oma last lusikaga kuniks ta lasteaeda läks. Miks? Sest ta ise tahtis. Lasteaias käima hakkas, avaldas soovi, et tahab ise süüa. Lusikat ja kahvlit oskab ise ilusasti käes hoida.

9. Laps peab oskama 1a juba 1500 sõna.

Pfft. Nagu palun. Igal lapsel oma tempo ja sellega tuleb arvestada. Minu poiss ikka ütles sõnu pea 2 aastaseni. Kusagil 18ndal kuul hakkas neid tulema aga mäletas kusagil max 20 sõna ise.
 
Paar päeva tagasi ütles oma esimese lause : baby is crying. 

Ma ei mõtle, et poogen, lasen olla. Aga nii mitmed on läinud logopeedi juurde alla 2a lapsega. Too ei saa aru kus ta on ja miks ta seal on ja proovi ta istuma panna seal. Vaadatakse mida teised lapsed teevad. Vaatavad kõige paremat, võrdlevad ja diagnoosivad oma last.

10. Emadus on olümpiaad laste vahel

Lapsi pidevalt mõõdetakse. Näe minu oma kõnnib 6 kuuselt. Aga minu oma räägib juba 8 kuuselt. Aga minu oma sööb noa ja kahvliga 10 kuuselt. Kogu aeg peab laps olema kellestki parem. Selline suhtumine loobki ühiskonda inimesi, kes kunagi ei ole mitte millegagi rahul. Pidevalt peab olema naabrist parem, rohkem raha, suurem maja, parem töö, tublimad lapsed, ilusamad riided- ilmselt saate pointile pihta.

Nagu rahu! Kustutage end beebigruppidest ära. Sulgege silmad, hingake sisse ning vaadake oma last. Ta on teie laps, teie tunnete teda kõige paremini. Toetuge oma emainstinktile ning muretsege siis kui mure tuleb kusagilt mujalt teie seest, mitte ühiskonna survelt.

Mul on nii suva, kui veel olla saab. Mina usaldan instinkte ja isegi arsti sinna musta auku saatnud, kui tunnen, et jutt ei ole loogiline ja hea minu lapse jaoks.

M.A

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar