10.4.18

Kõike reisimisest lapsega

Varasemalt kirjutasin meie reisist Dubaisse, mis tuleb 6 päeva pärast (LOE SIIT). Kirjutan lisaks lapsega reisimisest. Mida kaasa võtta, kuidas lennata, kuidas käruga lennata, milline moodus oleks parim.

Kui on pikk lend ees ja sul on võimalus valida, siis kindlasti vali ööreis, et saaks need tunnid ilma tantrumiteta läbi ajada (eriti kui sul on kõndiv ja väga energiline laps). Vahemaandumine on meil Türgis, kuna vaid vahemaandumine on vaid kaks tundi, siis anname käru transpordikotis ära ning teeme kindlustuse. 

Kindlustusest nii palju, et me teeme aasta kindlustuse, mis siis kindlustab absoluutselt kõik reisiga seonduva ära ja teeme seda panga kaudu, sest spets lennukindlustused ei kindlusta päris kõike. Eestis on aastakindlustus nohu- 69€ terve pere. Norras aga 250€ aasta, noh mis seal ikka, kuna reisime päris tihti ja ma tean DNB pank on väga hea pank, kus misiganes on katki või kadunud, makstakse ilma küsimata kõik kinni. Vähemalt me ei pea tõmblema ja muretsema.

Kärust- omast kogemusest soovitan käru ära anda check in-is. Miks? Sest kogemus on näidanud, et käru saab kriime ja kaarvari määrdub. Kiletamine on tore mõte aga see siiski ei kaitse. Esiteks, need kes tegelevad kohvritega, neil on väga keeruline kinni haarata üleni kiletatud kärust. Tihtipeale krabavad nad peotäie seda kilet või halvimal juhul lohistavad, oleneb, kui suur on kilesse pakitud käru. Kui tahad käruga väravasse minna, siis pea meeles, et teatud lennujaamades seda teha ei saa, näiteks Norra lennujaam ja Soome lennujaam. Käruga saab lennukini siis, kui käib kokku ühes tükis ja on 10kg (k.a) (tean, et on inimesi, kes on ka suure Emmaljungaga läinud lennukini, nagu ma ei tea aga ise ei poolda seda). Lennukini on ka võimalik saada raami ja turvahälliga. Nagu ma mainisin, siis minu arust hands free on kõige mugavam lennukini minna ehk kandekotiga, soetage üks korralik ergonoomiline kandekott ( Tula, Liliputi, Manduca, Ergobaby, Lennylamb).

Samuti on olemas kärud, mis on käsipagasi mõõtu ja nendega võid sa lennukisse sisse kõndida. Sel juhul sul ei tohi olla muud pagasit, kui beebitarvete kott, sest sel juhul käru on käsipagas ja beebitarvete kott võib olla lisaks (5kg). Kärudega, millega on võimalik minna lennuki salongi, olen kirjutanud siin.

Kui sa tahad ikkagist käruga lennukini minna ja kardad käru pärast, siis Mountain Buggyl tulid välja kaks eri suuruses transpordikotti, üks on väiksem ja teine suurem (pikem ja laiem) (VIDEO), see on küll vaid materjalist, kuid käib kokku kompaktseks, et saaksid kaasa võtta lennukini, pakkides leti juures käru transpordikotti. Ma ise mõelnud just sellise variandi peale, kui vahest on pikk vahemaandumine ja last ei taha need mitu tundi seljas kanda, samas maha pannes riskid, et laps sul paneb jooksu. Mulle endale transpordikott väga meeldib, eriti ahvatlev on lennukini minek. Eestis saab osta teda Babyshopist. Sinna peaksid ära mahtuma enamus väiksemapoolsed kärud, mis pole väga laiad (eemaldatud ratastega peaks olema ca 53cm laiust, et mahuks transpordikotti ära).

Bugaboo Comfort transpordikott on samuti väga hea. Ta on ümbritsetud pehmendustega ning pikkuselt mahub sinna Cybex Priam (Priam on kokkupanduna pikem kui Thule Urban Glide näiteks). Seda on võimalik osta Scandikidsist. Sinna peaksid ära mahtuma enamus kärusid, eeldusel, et rattad on eemaldatud.

Ise ma kasutan Stokke Prampacki ja olen olnud ülimalt rahul. Ta on minuga reisinud iga teine kuu ja siiani ühes tükis, mille üle olen ikka ülimalt üllatunud. Ta pole kilejasest materjalist vaid millestki muust tehtud, et ülimalt raske seda retsida, kuid mitte võimatu. Külgedel on sisse õmmeldud plastmass jupid, mis loovad sellise kaitse ümber käru, küll pealt on ta vaid materjal, et seal puudub mingisugune kaitse. Siiamaani on läinud lendamised hästi ja ei ole tekkinud probleeme. Tegin ka video, kuidas kärud sinna ära mahutada ning kuidas kott kokku panna. Seda on võimalik osta minu teada, vähemalt internetist leidsin Beebikeskusest, kuid ma ei tea kas ta on seal niisama või müügis . Ilmselt tuleb neile kirjutada. Leidsin ta ka Babyshopi kodulehelt (mitte eesti oma). Täiendan, et ka Jukus olemas.
Käruga lennates kindlasti soovitan eemaldada rattad, et hoida ära rataste muljumist/väändumist/deformeerumist. Kui käru pakid transpordikotti, siis võimalikult korralikult pingutada rihmad (kui need on, enamus kotid on lukuga). Kindlasti teha foto nii transpordikotist, enne lendu samal päeval, nii eest kui ka tagant ja kärust, vajadusel tõendada, et milline su käru enne reisi välja nägi. Kui midagi peaks juhtuma käruga, siis koheselt pöörduda lennujaamas lennufirma poole. Tihtipeale hüvitab lennufirma kahju. Seega kindlasti vaadata kõik kulli pilguga lennujaamas üle. 

Käru probleem ei ole viskamine, kuna enamus tuntud firmad on testitud selles osas ning suudavad vastu pidada inimloopimisele (muidugi, kui keegi ei lähe hüsteeriliselt seda käru kusagile nurga taha taguma), vaid suurimaks probleemiks on just osade purunemine ja väändumine. Transpordikott aitab ennetada, eeldusel, et rattad on eemaldatud. Purunemise eest ei päästa miski, kui tõesti delikaatsele kärule visatakse peale kohvreid. Seda ei juhtu üldjuhul (muidugi mitte milleski mitte kunagi ei saa kindel olla), kuna kohvrid ja lastevankrid käivad eraldi vagunitesse.

Minul on minek lennukini kandekotiga (Tula Toddler), laps on küll 2,5 aastane, kuid ma ei suuda teda mööda lennujaama taga ajada ja karjuda nagu seevaldist välja saanud hullunud ema. Mähkmetarvete koti olen välja vahetanud Fjellräven kanken seljakoti vastu. Püha jumal, kus üks kott saab olla nii väikene, kuid mahutada ära terve elu. Fenomenaalne! Poisil tuleb ka kaasa oma kohver, Jetkids Bedbox millega ta vajadusel saab ise ringi sõita või me tõmbame teda enda järel ning mida on võimalik teha lennukis voodiks (loe siit arvustust). 

Mida võtta lennukisse kaasa? Esimese lapsega emad ilmselt pakivad sinna liiga palju asju, asju, millest lapsel on suva ja ta ei vaja. Ole minimalistlik. Mähkmeid võta lisale veel lisaks kaasa, ootamatusi alati juhtub. Vahetusriided kindlasti, isegi minu poisil juhtub igasugu naljakaid õnnetusi, mille peale ma poleks tulnud uneski. Igatahes selline näeb välja beebitarvete kott 2,5 aastasele (ülemine pilt). Väiksemale lapsele, kes alla aasta, lisaks kaasa ilmselt Sofie ja tekike. Ilmselt lisan Tula teki ka sinna hulka, kuna lend on öösel, siis tekk on talle ideaalne. Pildilt on ununenud veepudel. Snäkke soovitan võtta kaasa nii palju, kui kotti mahub. Näljane laps tähendab kolmandat maailmasõda ja seda ei taha sina ega sinu kaasreisijad.

Millega lapsi lõbustada lennureisil? Nagu ma eelnevalt mainisin, siis ma ei taha olla tsirkusekloun ja end hulluks seal tõmblemisega ajada, seega valisin kergema tee välja- öölennud. Kui sul ei ole seda võimalust pika reisi ajal, siis lähtu oma lapse huvidest, mitte enda omast või mis sa arvad, et lapsele meeldib. Olenevalt vanusest, siis ipad multikatega, joonistamiseks miskit lahedat nagu näiteks selline vahva asi, mille kingituseks sain (alumine pilt). Enamjaolt meeldib lastele mängida kõigega, mis pole sinu oma. Mul poiss fännab neid ohutus kaarte, mis istme sees on. Ta võib 20 minutit võtta need sealt välja ja tagasi panna. Ka mitmed lennufirmad jagavad igast nänni lastele. Sellest kirjutasin ka siin.


Vanemal lapsel kellel on oma iste ja keeldub turvavöö kinnipanekust, siis paluge stjuardessil sinna tulla ja las ta seletab ja aitab koos lapsega kinni panna. Miks? Sest võõrastel on võim laste üle, mis meil vanematel puudub. Mäletan kui poiss kiskus Tallinn-Tartu rongil hüsteeriasse ja piletimüüja tuli ning seletas temaga tükk aega. Laps istus ilusasti toolile ja oli normaalne. Sama juhtus ka lennukil, kus nad koos stjuardessiga panid turvarihma kinni. Nagu palun üks Halleluujah siiapoole. 

Õhku tõus ja maandumine. Ma olen kuulnud, et lapsed ei tunneta, et nende kõrvad lähevad lukku kusagil kahel esimesel aastal. Pole kindel, kas see vastab tõele, kuid enda lapsel ei ole täheldanud kordagi, et tal oleks midagi kõrvadega. Ilmselt, kui lapsel on nohu, siis see risk on täiesti olemas, et kõrvad lähevad lukku ja võib esineda valu. Pisikestega on kerge, annad rinda või pudelit ja kõik saab korda. Vanema lapsega on keerulisem, kuid kõige lihtsam on tema tähelepanu kõrvale juhtida. Näiteks koos aknast välja vaadata, mis seal toimub. Snäkid, jumal olgu armuline, kes leiutas lastele snäkid, mu elu oleks läbi ilma nendeta, aitavad imeliselt, samuti vee joomine. 

Sülelapsed lennukis- et kuidas nad magavad. Olen lugenud, et emad otsivad igast ime vidinaid, kuid seda ei ole vaja. Meie käed on loodud neid hoidma ja mahuvad ilusasti meile sülle ära. Kui mul poiss tegi oma viimase lennu mul süles, siis ta oli pea-aegu 90cm pikk. Vahest sirutas oma koivad kõrvalistuja sülle, kuid too ei pannud pahaks. Ahjaa, soovitan kõikidel lastel lennu ajal jalanõud eemaldada, see on lastele mugavam ja jalgadele hea.

Minu laps on kindlasti ekspert lendaja. Ta tegi oma esimese lennu kuue kuuselt ja peale seda oleme lennanud vahest iga kuu, kuid üldjuhul üle kuu. Kaks korda aastas Saksamaale, kord aastas üks euroreis ja kord lõunamaa reis. Üle kuu käin lapsega Eestis. Last lükkan lennujaama kärus, kohver on teises käes. Käru pakin transpordikotti lennujaamas, samal ajal laps kappab mööda lennujaama ringi. Nüüd ta vanem ja ei pane jooksu. Mäletan ühel korral pani kioskisse jooksu ja varastas sealt asju. Müüja jooksis poisile järele, mina jooksin nende järel. Tsirkus missugune, kuid lastega ikka tuleb ette igast tobedaid, emotsionaalseid, vihaseid kui ka frustratsiooni täis lende. Sellega tuleb arvestada, tähtis on, et sina vanemana jääksid rahulikuks ja ei tõmbleks üle. Lapsed on targad, kui nad näevad nõrkust, siis nad ründavad ja teevad su reisi talumatuks. Minu ainukene reegel lennureisi ajal on, et mina olen Füürer ja sina kuulad mu sõna ja teed täpselt nii nagu ma ütlen, või ma jätan su sildiga: ´´kadunud pagas´´ lennujaama.

PS: Kui välja arvata tšarter lennud, siis paljudel tuntud lennufirmadel on lubatud kaasa võtta TASUTA KAKS kolmest järgnevast esemest:
  • turvahäll/turvatool
  • vanker/käru
  • reisivoodi


Kindlasti ennem uurida läbi lennufirma kodulehelt. Lennufirmad, milles olen kindel : Norwegian, Finnair, Ryanair, Easyjet, Airbaltic, LOT, KLM, SAS. Näiteks Turkish Airlines-il ei ole seda võimalust. Et soovitan googeldada children baggage allowance või traveling conditions.

M.A

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar