5.7.18

Minu esimene lapsevanker

  • Milline käru on minu jaoks õige? 
  • Kuidas valida? 
  • Millist valida?
  • Mis variandid üldse on?
  • Kuidas ma tean, milline see õige on, kui ma teda õues testida ei saa?

Neid küsimusi ja veelgi on küsinud iga esmarase, ka teise lapse ootel ema ja ilmselt kolmanda lapse saaja, kelle lapsesaamise kogemus jääb aastate taha.

Mõisted:

SSS- seljaga sõidu suunas;
NSS- näoga sõidu suunas;
kookon- on pehme põhjaga, enamjaolt asetatakse ta istmele;
beebikorv- on raamile asetatav tugeva põhja ja konstruktsiooniga korv;
täislamav iste- on iste mis läheb täiesti täislamavaks, on sobilik alates sünnist;
poollamav iste- on iste, mis ei käi täislamavaks, on sobilik alates 6ndast elukuust või kui laps oskab iseseisvalt istuda;
lohuga iste- on V kujuline ja sobilik alates 6ndast kuust või kui laps suudab iseseisvalt istuda;
kergkäru- on  auto/reisi/poe käru. Kaal on kuni 10kg (k.a);
jalutuskäru- on käru, mis on 11+ kg, ilma beebikorvita;
teleskoop lükkesang- käib sisse välja süsteemiga;
reguleeritav lükkesang- käib üles alla süsteemiga;


Alustame sellest, et leida just sinule see õige käru. Võta paber ja pane kirja järgmised asjad endale:


1.Elad maal või linnas?
1.1 Kui vastasid, et linnas, siis mõtle, kui tihti maale või sellisele robustsemale teele satud? 


Kui sa elad maakohas, kus teed on üsna nigelad, siis soovitan vaadata suurte nelja- või kolmerattaliste kärude poole. Kindlasti peaks maal elav inimene eelistama õhkkumme või forever air kumme ( õhkkummid, mis on täidetud vahuga Selle plussiks on , et ei pea pumpama neid ja muretsema kummi lõhkemise pärast). Eelista 12 ja 16 tolliseid rattaid. Olenevalt, kui karmil maastikul elad, siis kas vaid 12 tolli ja edasi või tagumised 12 tolli, esimesed rattad väiksemad ja pöörlevad.

Näiteks neljarattalistest: Roan Marita, Tako Acoustic, Emmaljunga Viking/Super Viking/NXT90(f), Edge Duo Combi, Concord Wanderer, Hartan Topline S/X.

Näiteks kolmerattalistest: Mountain Buggy Urban Jungle/Terrain, Bumbleride Indie/Speed, Baby Jogger City Elite/Summit X3, TFK Joggster Twist/Adventure, Thule Urban Glide2.

Kui sa elad linnas, siis valik on laiem. Olenevalt, kus linnaosas täpsemalt elad, mida kesklinnale lähemal, seda väiksem ja kompaktsem võiks käru olla. See on sinu enda mugavuseks kui ka teiste, kes tahavad näiteks Kalamaja kitsastel kõnniteedel sinuga ära mahtuda. Sul endal poes mugavam liigelda väiksema käruga. Muidugi linna inimesi on ka kahte sorti, kes elavad kesklinnas ja need kes elavad ja liiklevad pealmiselt äärelinnas. Olen kuulnud, et Rakvere tänavad on nagu kuumaastik, siis tuleks pigem midagi tugevamat leida.

Näiteks neljarattalised: Mountain Buggy Cosmopolitan, Venice Child Kangaroo, Joolz Day, Icandy Peach/Orange, Cybex Priam, Bugaboo Donkey/Buffalo/Fox/Cam3, Baby Jogger City Versa GT/Premier, Cybex Balios S/M,  Nuna Mixx/Demi Grow, Bebetto Nico jne. 

Kolmerattalised: Mountain Buggy Swift, Baby Jogger City Mini GT, Bumbleride Indie.

2. Kas elad korteris või oma majas?
2.1 Kui vastasid korteris, siis kas majas on lift või sa pead käru trepist ülesse tassima?

Kui elad vanalinnas või kortermajas, kus  treppidest tuleb käru vedada, siis eelistada kookoniga käru. Muidu on olemas variandid, et saab istme teha kookoniks, siis peab valmis olema, et nii kaua kuniks beebi magab, pead sa ringi liikuma või õues olema. Et kookoni eeliseks on see, et saab ta sangadest ära tõsta istmelt ja trepist üles minna, ilma, et last ärataks. Samas sobivad kõik kergemad kärud, sest Najellil on sleepcarrier kookon, mis on universaalne ja sobib igasse kärusse.

Ka kui sinu korter on väikene ning suure käru jaoks ruumi ei jätku ehk korv ja siis veel isteosa ja raam- oeh. Liiga palju, korter väikene, siis eelista kompaktset käru,  kuhu võimalik lisada kookon istmesse. Siiski oleks beebil mõnus olla pesas.

Neljarattalised: Bugaboo bee3/5, Phil and Teds Mod, Phil and Teds Smart, Valco Baby Snap Ultra, Joolz Hub, Cybex Balios S.

Kolmerattalised: Baby Jogger City Mini GT, Montain Buggy Swift ja Bumbleride Indie 

3. Kas liigud palju autoga ja vaja kogu krempel pagassi mahutada?
3.1 Kas auto pagassi soovid ka muid asju mahutada või see reserveeritud vaid käru jaoks?
3.2 Kas auto pagass on suur, keskmine või väikene?

Nägin kord Tallinnas tuli ema Sikupilli kaubanduskeskusest rõõmsalt välja uue vankriga. See rõõmus nägu asendus 10 minutit hiljem ahastusega, kui pagassi mahutades, pidi nad eemaldama kärult kõik rattad ja beebikorv läks üldse tagumisele istmele. 

Et ennekõike vaadake oma pagass üle, mõõtke laius ära ja selle järgi saate hakata kärusid otsima. Meie Ford Fiesta pagass on päris väikene. Enamus kärud läksid ikka külili sinna, kuid vähemalt ei olnud nad pikad, mistõttu sai toidukotid ära mahutatud.

Eelistage korve, mis käivad lapikuks kokku, selletõttu on pagassis rohkem ruumi. Selliseid korve on mitmetel käru firmadel, nagu Bugaboo (Foxil minu arust ei käi), Uppababy, Thule, Joolz, Baby Jogger.. neid on veel.
Eelistage istumisosi, mis käivad kokku koos raamiga, siis ei ole lisa liigutust vaja, et eemaldada iste raamist.Mõned tähtsad näpunäited:

NB! PALUN ärge ostke komplekte nagu 3in1, turvahällid Roanitel, Millidel, Takodel ja kes teab mis firmadel veel, ei ole turvahällid kõige turvalisemad ning tihtipeale lapsed kasvavad neist kiirelt välja. Kui ostate komplekte, siis eelistage 2in1 ja turvahäll ostke mõni tuntud firma oma. Kui raha ei ole, et osta uuena, siis järelturul on väga hea firma turvahälle päris palju. Eelistage ühe lapse poolt kasutatud ja uuena ostetud turvahälle, mis ei ole seisma jäänud aastateks.

Erandid: Cybex, Concord ja Nuna firma turvahällid on tuntud firmad ning üldjuhul heade testitulemustega.

NB! Kui käruga poest välja ei saa, siis kõige kergem vaadata sõidumugavust nii, et liiguta raami koha peal külgedele, kui raam on paindlik, siis ta pehmema sõiduga, kui mitte, siis on jäigem. Mis see tähendab ja milline raam on minu jaoks? Linna inimesele, kes väga harva satub kusagile metsa, soovitaks paindlikuma raamiga käru. Ta on kergema manööverdusega ja temaga on mugav liikuda linnatänavatel. Kui elad kohas, kus teeolud ei ole parimad, siis eelista jäigema raamiga käru.

NB! Kui tahad teada, kas rattad teedel kolisevad, siis kõige lihtsam tõsta nokka ja lase õrnalt kukkuda esiratastele. Mida rohkem need kolisevad, seda rohkem nad teel kolisevad. Aga laps sees on ju lugu teine? Jah, on vähem kolinat, kuid siiski SAAB nii ära näha, kas esirattad teevad häält. Siiani olen ma poes katsunud ja välja saades paika kõik pidanud. Näiteks Balios Si ma proovisin toas rataste peale ja teadsi kohe, et need rattad siiski teevad häält. Ja nii ta oli.
PS: See rataste kolin ei ole midagi halba, lihtsalt on inimesi, keda häirib selline asi, ning pettuvad kärus. Ja on kärusid, mis pehmenevad sõiduga nagu Balios M. Paljud eelistavad teda teise või kolmanda ringi pealt osta, et siis juba küllalti pehmem, kui algselt.

NB! Vedrustus ise ei ole mingi näitaja, sul kärul võib olla fantast vedrustus aga kui rattad on ei tea mis materjalist, siis ikka annab tunda ja koliseb mis hull. 

Mis kõige tähtsam! EI ole olemas üksiksarve, mis sobiks kõigile. Igal inimesed on oma individuaalsed soovid ja eelistused. See mis sulle sobib, ei pruugi absoluutselt sinu sõbrannale sobida. 

Kõige hullemad soovid on sellised, et käru võiks kokku käia mega kompaktseks, võiks olla üli kege, samas suurte ratastega ja parima vedrustusega. Ugh! Seda ei ole olemas ega tule ka. Kui tuleb ja on, siis sa pead pangalaenu võtma. Suured rattad tähendava automaatselt 2-3 kg lisaraskust. Vedrustus tähndab automaatselt 1-2kg lisaraskust jne. Kõike korraga ei saa, peate leidma millest suudate loobuda, millest mitte.

Kergkäru otsijad: et oleks üli odav, samas oleks NSS (näoga sõidu suunas) ja SSS (seljaga sõidu suunas), suur kaarvari, suured rattad ja mega kerge. Eem, uh ma ei tea kust kohast alustada aga proovin.

Kergkäru- on käru mis on mõeldud ennekõike poe/reisi/auto käruks. Ta on kuni 10kg (k.a), selle eesmärgiga, et lennujaama (turvakontrollist läbi) on lubatud minna kuni 10kg käruga. Tean tean, siin mõni ütleb aga mind lasti suure Emmaljungaga lennujaama! Palju õnne, Eestis on selline ´´Võimalik Vaid Venemaal´´ lennujaam, seega ei imesta millegi üle. Kergkäru eesmärk on olla võimalikult kerge, mis teeks liikumise kergeks.

Jalutuskäru- on 11+ kg. Ilma beebikorvita (siis on ta vanker) ja siinkohal rohkem reegleid ei ole. Põhimõtteliselt kõik lähevad siia kategooria alla.

Seega ei ole olemas suurte ratastega kergkäru , mis oleks odav ja samas NSS/SSS. Viimane teebki käru kalliks.

Kui ma annaks üldist nõu, siis annaks niipalju, et SSS ei ole elutähtis. Samuti ka mingi kõrgtasemeline vedrustus. Seda võiks olla mõõdukalt, kuid lapsega ei juhtu mitte midagi, ilmselt magab paremini. Kaarvari ei pea olema üüratu, meie kliimas on tuul ja päike. Siit ja sealt natukene tuult peale puhub ja päike peale paistab, ei ole mitte midagi hullu. Sinu laps sünnib siin kliimas, ära kasvata teda haigeks ja kartlikuks. Ärge mõelge üle, Eestis kahjuks aetakse esmarase hulluks oma ´´nõuka´´ tarkustega. Nagu võtke rahulikult.

PS: Kärufirmade nimed on toodud näidetena. Mitte kõigil ei ole raha, et osta kalleid kärusid ja see on okei. Järelturult ostes veenduge, et käru ei hallitaks. Hallitust EI ole võimalik välja saada. Vaid juhul, kui vahetad tekstiilid 100% välja. Lihtsalt soovitan osta pigem parema firma käru järelturult, kui  mõne tundmatu firma käru uuena (see on siis mõeldud, kui hind on sama).

Loodan, et postitusest on abi ja kui kellelgi küsimusi, siis olen alati olemas.


M.A

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar